OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Kontakt ze szkołą

40 lat SP 8 w Lubinie

40

Golden - nasz koń

golden1

Stołówka szkolna

sto

Biblioteka szkolna

2012-2013

TPD i wolontariat

tpd

Edukacja przez Szachy

szachy

Przetargi

Wykaz przetargów

Pliki cookies

Polityka plików cookies

Sport

olimp
Sukcesy sportowe naszych uczniów

Cytat na dziś:

Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy, i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy.
Adam Mickiewicz

Do wakacji pozostało:

Obecny czas
23. September 2017, 12:50
Odliczanie do
22. June 2018, 09:00
Pozostały czas
271 dni
20 godzin
9 minut

Ankieta

Jak często korzystasz z dziennika elektronicznego?
 

Strefa dla nauczycieli

Informacje dla nauczycieli

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow "Ciche zachowanie mile widziane"

 foto

"Ciche zachowanie mile widziane" Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: admin   
27.10.2014.
halas
Szkoła to miejsce, w którym jest głośno. Będąc w środku szkolnego hałasu, zaczynamy go nie zauważać. Mówimy coraz głośniej, stopniowo zaczynamy do siebie krzyczeć, bo coraz trudniej usłyszeć, co mówi rozmówca. I tak hałas generuje coraz większy hałas…


Nadszedł moment, żeby powiedzieć hałasowi „stop”. I wspólnie zacząć działania, które wyciszą szkolne korytarze, sale lekcyjne, a przede wszystkim nas samych. Stąd pomysł na projekt pt. „Ciche zachowanie mile widziane”, który będziemy realizować w tym roku szkolnym.

Żyjemy w świecie dźwięków. Otaczają nas przez całą dobę i właściwie nie można przed nimi uciec. O ile część z nich uznawana jest za przyjemne i relaksujące (np. szum lasu, odgłosy przyrody za miastem czy cicha, spokojna muzyka), to większość dźwięków, wpadających w nasze uszy powoduje uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, a nawet fizyczny ból. Nazywamy je hałasem. Jego poziom mierzymy decybelami – im ich więcej wokół nas, tym bardziej odczuwa je nasz organizm.

Hałas w otoczeniu człowieka ma wiele źródeł, ale zajmijmy się tymi szkolnymi. Najgłośniejsze to dzwonek  i my sami. Jak wynika z przeprowadzonych kilka dni temu pomiarów, poziom hałasu w naszej szkole jest następujący:
-na przeciętnej lekcji (uznawanej przez nauczycieli i uczniów za cichą i spokojną) to 60 - 65 decybeli,
-głośna lekcja (rozmowy uczniów, dyskusje ) to około 70 - 75decybeli,
-przerwa to około 85, a nawet  90 decybeli, taka zwykła przerwa na każdym szkolnym korytarzu,
-głośno jest również na stołówce szkolnej – około 70 - 80 decybeli (mierzone w czasie przerw obiadowych),
-dzwonek to około 85 - 90 decybeli.

Żeby po głośnej przerwie wyciszyć się i przestawić się na pracę umysłową, potrzebujemy co najmniej kilku minut. O tyle skraca się efektywny czas lekcji.

I co z tego, że jest głośno? Komu i czemu ma to tak przeszkadzać? Otóż, hałas niszczy nas bardziej, niż nam się wydaje. Przebywanie w głośnym otoczeniu powoduje stopniowe zaburzenia słuchu, a w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do głuchoty. Trudniej skupić się na lekcji, nowe wiadomości przyswajane są dużo wolniej i mniej skutecznie. Hałas powoduje też zmiany w zachowaniu – stajemy się nerwowi, agresywni. Wychodzimy ze szkoły bardzo zmęczeni, rozdrażnieni. Ciszej w szkole oznacza: mniej czasu spędzonego w domu na uczeniu się tego, co było na lekcji, spokojniejsi uczniowie i nauczyciele, mniej konfliktów i więcej wzorowych i bardzo dobrych uczniów. Całkiem wysoka stawka, nieprawdaż?
Dlatego - głośna szkoła czy cicha szkoła?  Wybór zależy od nas. Działania również.

Ale hałas dosięga nas także poza szkołą. Oto przykładowe natężenia dźwięków występujące w różnych sytuacjach i jego wpływ na organizm człowieka:
-10 dB (decybeli) oddech, szept,
-20 dB szum liści,
-35 dB cicha muzyka,
-45 dB rozmowa - znużenie hałasem u najwrażliwszych,
-50 dB nowoczesny samochód - zakłócenie odbioru mowy,
-55 dB suszarka dobrej jakości - zaburzenia snu,
-60 dB odkurzacz dobrej jakości - skurcz naczyń krwionośnych,
-75 dB nowoczesny samochód małolitrażowy - narastanie wrogości i agresji,
-80 dB klakson - narastanie wrogości i agresji,
-85 dB uszkodzony kran, wnętrze typowego samochodu na polskich drogach - poziom szkodliwy dla zdrowia,
-90 dB przerwa w szkole - zakłócenie systemu nerwowego,
-95 dB odkurzacz typowy - zakłócenie systemu nerwowego,
-110 dB trzaskające drzwi windy - zakłócenie systemu nerwowego,
-120 dB silnik samolotowy - zakłócenie systemu nerwowego,
-130-160 dB wybuch petardy - granica bólu.

W specjalnej zakładce na stronie szkoły będziemy sukcesywnie proponować Wam informacje, konkursy, zadania dotyczące projektu „Ciche zachowanie mile widziane”. Zakończenie projektu planujemy w dniu 25 kwietnia 2015r., czyli w Międzynarodowym Dniu Walki z Hałasem.

Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy Uczniów, Nauczycieli, Rodziców oraz wsparciu sponsorów do tego dnia nasza szkoła będzie już szkołą bez hałasu, a dzień walki z hałasem będzie dla nas dniem świętowania wygranej w tej walce.

                                                     Autorzy projektu: Ewa Rogowska, Mariusz Fecko

(źródło danych o natężeniach dźwięków: http://sciaga.pl/tekst/43719-44-halas_w_srodowisku)

Zmieniony ( 29.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »