Bezpieczeństwo w sieci

Komputer i Internet wydają się największymi wynalazkami XX wieku, które zrewolucjonizowały pracę milionów ludzi na całym świecie. Stały się one także źródłami nieograniczonej rozrywki oraz wpłynęły na nowe sposoby komunikowania się między ludźmi oraz przesyłania informacji. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ludzi bez tych mediów.

Internet i komputer oprócz pozytywnych aspektów, niosą również ze sobą liczne zagrożenia. Szczególnie dotyczy to jakości materiałów zamieszanych na stronach internetowych, których treść „dotyka” tematów związane z agresją i przemocą. Korzystanie z gier, które uwzględniają treści zawierające elementy agresji prowadzi do zachowań agresywnych wśród ich użytkowników. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, dlatego też treści dostępne w Internecie, mają na nie szczególnie silną siłę oddziaływania.

Możemy wyróżnić pięć sfer rozwoju młodego człowieka, których ten wpływ dotyczy:
-rozwój fizyczny: wady postawy i pogorszenie się wzroku,
-rozwój psychiczny: zaburzenia emocjonalne, interpersonalne, uzależnienie od gier komputerowych, od komputera i od Internetu,
-rozwój moralny: niekontrolowany dostęp do treści niebezpiecznych,
-rozwój społeczny: ograniczenie kontaktów rówieśniczych,
-rozwój intelektualny: informacje niedostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka.

Ze względu na możliwe zagrożenia przygotowaliśmy zestaw wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci. To ważne, by mieć na uwadze poniższe punkty, aby praca i odpoczynek, gdy korzystamy z sieci, były bezpieczne, przyjemne oraz żeby nie wpływały negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

1.Nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się pseudonimem lub nickiem.

2.Nie podawaj w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu oraz adresu mailowego. Nigdy nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę się kontaktujesz. Ktoś kto podaje się za Twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i może mieć wobec Ciebie złe zamiary.

3.Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, swojej rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody. Pamiętaj o tym także, gdy prowadzisz w Internecie stronę lub bloga.

4.Nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w Internecie. Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

5.Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

6.Pamiętaj, że nie wszystkie informacje wyszukane w Internecie muszą być prawdziwe. Staraj się sprawdzać wiarygodność informacji.

7.Szanuj prawa własności w Internecie. Jeżeli posługujesz się cudzymi materiałami (tekstami, zdjęciami itp.) zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.

8.Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników, które otrzymujesz w mailach, nie korzystaj z linków przesłanych przez obce osoby. Mogą one zawierać wirusy. Najlepiej maile od nieznajomych kasuj.

9.Nigdy nie udostępniaj swoich haseł. Pamiętaj żeby one nie były łatwe do odgadnięcia. Zakładając konta z hasłami pamiętaj żeby:
-nie stosować haseł słownikowych (np. pojedynczych, istniejących wyrazów),
-używaj w hasłach każdych możliwych rodzajów znaków (wielkie i małe litery, cyfry, symbole),
-pamiętaj, aby hasło było długie,
-nie stosuj haseł, które komuś mogą kojarzyć się z Tobą (np. Twoja data urodzenia, Twoje imię lub Twojego np. psa itp.),
-zmieniaj hasła przynajmniej co kilka miesięcy,
-nie używaj jednego hasła do różnych kont.

10.Nie spędzaj przy komputerze zbyt wiele wolnego czasu. Według ekspertów British Psychological Society oraz Institute of Biology dzieci w wieku 7-12 lat nie powinny przesiadywać przy komputerze i telewizorze dłużej niż godzinę dziennie.

11.Rozmawiaj z rodzicami i nauczycielami o Internecie. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

12.Unikaj stron i gier brutalnych, obrażających innych, rasistowskich oraz takich, w których promowana jest przemoc i agresja.

13.Nie kupuj niczego w Internecie bez konsultacji z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez ich wiedzy i zgody.

14.Pamiętaj, aby w swoim komputerze mieć zainstalowany program antywirusowy.

15.Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków tzn. wiadomości zawierających prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby internautów.

16.Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).

17.Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż w sieci oznaczają one „krzyk”.

18.Nie obrażaj innych użytkowników Internetu. Również w sieci jesteś odpowiedzialny za swoje działania.

19.Zapoznaj się i przestrzegaj zasad netykiety czyli zbioru zasad przyzwoitego zachowania się w Internecie.

20.Szanuj innych internautów: traktuj ich tak, jak chciałbyś, aby oni traktowali Ciebie.

Strony, które warto obejrzeć:

  1. http://sieciaki.pl
  2. http://www.saferinternet.pl
  3. http://www.ea.com/pl/1/bezpieczenstwo-w-sieci
  4. http://www.isocnz.org.nz/

 

Zdjęcie: www.wikipedia.org

Create Account



Log In Your Account



Skip to content