"Ciche zachowanie mile widziane"

halas

Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.
William Shakespeare

21. September 2017, 16:15

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Wyprawa klas Va i Vb na Szczeliniec Wielki

Wyprawa klas Va i Vb na Szczeliniec Wielki Drukuj Poleć znajomemu
20.06.2017.

szczelina_1 Korzystając z pięknej pogody uczniowie klas Va i Vb 14 czerwca 2017r. wybrali się do Narodowego Parku Gór Stołowych, by zdobyć wyjątkową górę Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych.

Należy on do
Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Wspinając się na szczyt  krętym szlakiem,  składającym się z 665 schodów, ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa, autora pierwszej broszury o Szczelińcu dzieci mogły wysłuchać   bardzo ciekawych opowieści pana przewodnika na temat przyrody i historii tego pięknego miejsca.

Ponieważ piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa,
Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca.

Na zakończenie wycieczki uczniowie zakupili pamiątki oraz skosztowali  karłowskich przysmaków.
szczelina_42 szczelina_13 szczelina_68 szczelina_28
więcej zdjęć

Zmieniony ( 21.08.2017. )