Edukacja przez Szachy

szachy

Największą mądrością jest czas, wszystko ujawni.
Tales z Miletu

23. September 2017, 13:06

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow List od Tary: grudzień 2016

List od Tary: grudzień 2016 Drukuj Poleć znajomemu
17.12.2016.

go_1Drodzy Opiekunowie

Przede wszystkim z wielką ulgą chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacją, że
polski rząd wycofał się z rozmów z Japonią na temat eksportu żywych koni do tamtejszych rzeźni.

To nasz wspólny sukces, wygrana bitwa w wojnie o wszystkie konie!

Listopad okazał się wyjątkowym miesiącem, bardzo dużo działo się w Tarze. Przede wszystkim konie wróciły z pastwisk! To zawsze duże wydarzenie, wymaga pełnej mobilizacji od nas wszystkich. W tym sezonie koniom udało się zostać w ich raju naprawdę długo, dopisała pogoda, trawy do ostatnich dni było pod dostatkiem, co widać po brzuchach koni (mina naszego przewoźnika Maćka była cudowna, kiedy pojawiały się przy bukmanie niektóre konisie).

Zwózka koni przebiegła bardzo spokojnie. Poza kilkoma wyjątkami konie nie zgłaszały specjalnych obiekcji co do powrotu. Kiedy wysiadały z bukmana prowadziliśmy je na padoki, na których już czekały inne konie z ich stajni. Powitania zawsze są bardzo urocze, nawet jeśli nie widzieli się kilka godzin. Rżały i nawoływały swoich przyjaciół, dlatego do bramki zawsze podbiegały konie, z którymi są najbliżej związane.

Golden całe lato spędził w Tarze. Stał na swoim prywatnym padoku razem z Elektrą. Z nadejściem zimy przyszedł jednak czas na przeprowadzki. W sezonie letnim mają do dyspozycji duży padok za suską, jednak ta stajnia to dom tarowych staruszków. Golden i Elektra wrócili więc na mniejszy padoczek tuż obok domu. Trochę im się przytyło na pysznej trawie, której mieli pod dostatkiem, więc przeszli na lżejszą dietę, ograniczyliśmy owies. Codziennie jednak dostają swoją porcję pysznych owoców i warzyw, tego im nie możemy odmówić.

Zdjęcia Goldena
go_2 go_3 go_4 go_5
go_6 go_7 go_8 go_9
go_10 go_11 go_12 go_13
go_14 go_15 go_16 go_17

Również w minionym miesiącu gościliśmy naszego kowala Tomka. Kopyta tarowych koni bez dwóch zdań wymagały werkowania. Zdecydowanie nie jest to jedna z ulubionych form spędzania czasu dla Goldena. Przy jego gabarytach i upodobaniu do wspierania się na nodze, która akurat jest w górze, robienie  kopyt tego pana to zawsze nie lada wyzwanie dla naszych kręgosłupów.  Kopytka są pięknie przycięte i teraz Golden wygląda jeszcze ładniej.

Dla pozostałych zwierzaków, bo w końcu Tara to nie tylko koński dom, przygotowywaliśmy schronienia na zimę.
Krowy dorobiły się nowej, pięknej wiaty. Również sobie sprawiliśmy przy okazji piękny prezent, ponieważ teraz w oknach w kuchni co jakiś czas pojawiają się ciekawskie krowie nosy.

Kucyki dosłownie przed chwilą zostały przeprowadzone do ich zimowej rezydencji, gdzie mają więcej miejsca pod dachem, całą stajenkę wyścieloną słomą tylko dla siebie. W tym samym miejscu były też w zeszłym roku, dopiero wiosną, kiedy pojawi się świeża trawa wrócą na pastwisko.

Dla owiec oraz Lukrecji i Franka udało nam się przedłużyć daszek i dzięki temu mają jeszcze więcej miejsca, żeby ukryć się przed deszczem.
Relację z otwarcia zobacz

Psom oraz świnkom ocieplaliśmy domki przed zimą, regularnie dościelamy ciepłą słomą budy. Tak samo u kur i kaczek, żeby nikt nie narzekał, że zimno. Dokładamy wszelkich starań, żeby wszyscy tarowi mieszkańcy byli jednakowo dopieszczeni.

Pozdrawiam serdecznie:
                                                  Weronika Duszak: koordynator ds. adopcji

Zmieniony ( 14.04.2017. )