20 października 2023 r. klasy 3A, 3B i 3D brały udział w warsztatach organowych organizowanych przez Narodową Orkiestrę Dętą w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pięknym brzmieniem i budową kościelnych organów. Dowiedzieli się, że organy przeszły różne przebudowy. Postępująca eksploatacja instrumentu w połączeniu z niewystarczająco dobrymi jakościowo materiałami, które wykorzystywano w powojennych remontach tego instrumentu doprowadziły do idei jego odnowienia. Rozmowy podjęto z inicjatywy prezydenta miasta Lubina, Roberta Raczyńskiego. Pojawiały się różne koncepcje – od zbudowania całkiem nowego instrumentu, poprzez częściową aż do całkowitej rewitalizacji i rekonstrukcji historycznej. Ostatecznie podjęto decyzję o wykonaniu nowych organów w stylu Martina Benjamina Liebeherra wraz z wykorzystaniem historycznych elementów jego instrumentu, które dotrwały do dzisiejszych czasów. Odnowiona szafa organowa, zachowane zdobienia, jak i wykonane uzupełnienia dekoracji snycerskiej dodatkowo podniosły walory wizualne samego instrumentu, które korelując z unikalnym, wysublimowanym brzmieniem, potęgują wrażenia estetyczne słuchaczy, wykonawców czy też podnoszą walory wyposażenia świątyni, w której organy zostały umieszczone. Dzieci dowiedziały się, że na dekorację rzeźbiarsko-snycerską składa się prawie 300 elementów, które pokryto metodą tradycyjną 24-karatowym złotem. Na ten cel zużyto niemalże pół kilograma czystego złota przygotowanego jako płatki o grubości mniejszej niż grubość ludzkiego włosa, wynoszącej 0,013 mm. Całość instrumentu waży ok. 18 ton, zapełniając niemalże całą powierzchnię empory organowej. Nad powstaniem tychże organów w ciągu dwóch lat pracowało łącznie 60 osób z dwóch krajów.
Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność zasiąść przy klawiaturze organów i samodzielnie wydobyć z nich piękne dźwięki.
.