#SZKOŁA PAMIĘTA

W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej klasa VI A Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie wzięła udział ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Z tej okazji w dniu 30. 10. 2023 r. odwiedziliśmy Muzeum Historyczne w Lubinie.

Spotkanie z historią naszego miasta rozpoczęliśmy od filmu pt. „Historia Lubina”, który opowiedział nam jego dzieje od początku do lat współczesnych. Następnie udaliśmy się na 1. piętro Ratusza, aby w towarzystwie muzealnego przewodnika usłyszeć wiele ciekawych historii na temat wystaw oraz poszczególnych eksponatów.

Ogromne wrażenie wywarła na nas wystawa „Zbrodnia Lubińska”. Jest ona poświęcona tragicznym wydarzeniom z 31 sierpnia 1982 roku, gdy z od kul z milicyjnej broni zginęło trzech górników: Michał Adamowicz, Mieczysław Poźniak i Stanisław Trajkowski. Multimedialna ekspozycja jest hołdem dla zamordowanych i lekcją współczesnej historii Lubina dla żyjących.

Kolejna wystawa to „Historia miasta na tle życia codziennego”, która przeniosła nas w lata 50., 60., 70. I 80. XX wieku. Zobaczyliśmy m.in. autentyczne sprzęty domowe oraz warunki, w jakich żyli mieszkańcy Lubina.

Na ścianach muzeum mogliśmy podziwiać archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia sportowe w Lubinie lat 70. XX wieku, współczesne sukcesy lubińskich drużyn sportowych oraz indywidualnych sportowców. Podziwialiśmy także sportowe trofea i pamiątki.

Nie zabrakło również pięknych plakatów oraz zdjęć dokumentujących różne wydarzenia kulturalne, które miały miejsce w Lubinie na przełomie lat 2000 – 2020. Zaprezentowano też wydawnictwa muzyczne (płyty) lokalnych zespołów muzycznych.

Akcja została zakończona sukcesem! Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji o historii naszego miasta i o ludziach, którzy ją tworzyli. Szkoła pamięta!

Uczniowie klasy 6 A