WYCIECZKA KLASY 6A DO SĄDU REJONOWEGO W LUBINIE

26 10 2023 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Lubinie. Na miejscu powitała nas bardzo miła Pani Sędzia Anna Urbańska, która zaprosiła nas na spacer po Sądzie. Budynek jest bardzo przestronny, pełen zawiłych korytarzy i zakamarków. Łatwo jest się w nim zgubić. Przechodziliśmy też korytarzem dla więźniów, przez który są prowadzeni na salę rozpraw w celu rozpatrzenia sprawy. Miejsca takie budzą strach.

Po tej krótkiej chwili grozy ruszyliśmy na podbój wyższych kondygnacji Sądu. Dotarliśmy aż na IV piętro! Tam weszliśmy do jednej z wielu sal rozpraw. Pani Sędzia opowiedziała nam, że w sądzie jest pięć wydziałów: I Wydział Cywilny, II Wydział Karny, III Wydział i Nieletnich, IV Wydział Pracy oraz V Wydział Ksiąg Wieczystych. Dowiedzieliśmy się również, jakie sprawy są załatwiane lub rozstrzygane w poszczególnych wydziałach.

Wreszcie nastąpiła chwila, na którą chyba najbardziej czekaliśmy. Spośród uczniów wybraliśmy adwokata, prokuratora, dwóch ławników i protokolantkę. Osoby te zostały ubrane w piękne togi, czyli stroje urzędowe używane przez przedstawicieli zawodów prawniczych na rozprawach sądowych. Wybraliśmy również poszkodowaną, jej mamę, oskarżoną z mamą oraz dwóch świadków: taksówkarza i straganiarkę. Wszyscy zajęli wyznaczone miejsca. Następnie przeprowadziliśmy symulację rozprawy sądowej, dotyczącej pobicia i kradzieży. Wszyscy odgrywali swoje role z wielkim zaangażowaniem. Ostatecznie został odczytany wyrok skazujący, z którym mecenas się nie zgodził i już zapowiedział apelację.

Spotkanie z Panią Sędzią uwieńczyliśmy sesją zdjęciową, którą dołączymy do naszej kroniki klasowej, a wszystkim zainteresowanym udostępniamy pod naszym artykułem.

Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Cieszymy się, że mieliśmy okazję być w takim miejscu i móc przeżyć dreszczyk emocji, jaki daje udział w rozprawie sądowej. Chyba zorganizujemy na godzinie wychowawczej podobną rozprawę. Ostatecznie mamy już spore doświadczenie.

Dziękujemy Pani Sędzi Annie Urbańskiej za zaproszenie i bardzo ciekawe doświadczenia.

Uczniowie klasy 6A