NIESAMOWITA LEKCJA W LESIE

Uczniowie klasy I c i III a wraz z wychowawcami p. Barbarą Turbak i p. Chrystianem Haliczem wybrali się na lekcję przyrody w terenie, która miała miejsce 28 kwietnia 2023 r.

Przygoda rozpoczęła się od przejażdżki pociągiem do Koźlic. Dla niektórych osób była to pierwsza podróż takim środkiem transportu. Na miejscu uczniowie odbyli długi spacer przez tereny leśne, podczas którego wzięli udział w grze terenowej „Uważność w lesie”. Dzięki niej dzieci mogły przenieść się do świata przyrody i poczuć go wszystkimi zmysłami!

Gra skłaniała do wytężenia nie tylko wzroku, ale też węchu, słuchu i dotyku. Uczniowie doświadczyli tego jak żyje cały las i każde drzewo z osobna. Gra zawierała 14 leśnych aktywności rozwijających uważność, a dodatkowo każdy uczeń stworzył swój osobisty „Zeszyt Zachwytów Przyrodą”. Zadania pozwoliły poszerzać wiedzę i świadomość przyrodniczą, rozwijając skupienie i relaksację.

Dzięki tej lekcji uczniowie stali się prawdziwymi obserwatorami przyrody i odkryli wiele leśnych tajemnic. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków lub zaobserwować leśne zwierzęta np. płochliwą sarnę. Punktem kulminacyjnym wyprawy było wejście na Grzybową Górę. Uczniowie uznali, że to była ich najlepsza lekcja przyrody. Na pewno ją powtórzymy.

Źródło gry terenowej:  „Uważność w Lesie – poczuj las wszystkimi zmysłami” autorstwa Katarzyny Jaworskiej (Połączeni Lasem, Studio Zimorodek).