WYCIECZKA KLAS IV A I IV C DO WROCŁAWIA

21 listopada 2023 r.  klasy IV „A” i IV „C” pojechały na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną do Wrocławia. Celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych, poszerzenie wiedzy historycznej o zabytkach regionu, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz edukacja ekologiczna.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić Panoramę Racławicką, w której został wyeksponowany obraz „Bitwa pod Racławicami”, namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka z okazji 100 rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Młodzież wysłuchała także multimedialnego wykładu o przebiegu samej bitwy i poznała umundurowanie poszczególnych wojsk, biorących udział w starciu pod Racławicami.

Następnie uczniowie dzięki pani przewodnik poznali okolice nadbrzeża Odry wzdłuż Mostu Grunwaldzkiego i Ostrowa Tumskiego. Szczególne wrażenie zrobił przejazd kolejką Polinką, a następnie zwiedzanie Hydropolis. Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie funkcjonuje na mapie edukacyjnej miasta już od 7 lat. Przybyłych gości przywitał w holu wir wodny o wysokości 3,5 metra. Uczniowie obejrzeli film o powstaniu wody na Ziemi na 65 metrowym ekranie. Na środku sali projekcyjnej mogli także podziwiać obraz naszej planety o średnicy 2 metrów, na którym prezentowano animację pływów wodnych. Wśród innych atrakcji znalazły się replika batyskafu „Trieste”, model rekina z ławicą tuńczyków, rzeźba Dawida Michała Anioła w 3D, symulator zamieci śnieżnej, instalacja „ognia z pary wodnej” oraz modele największych statków. Dzięki prelekcji uczniowie poznali znaczenie wody w ekosystemach i dla organizmu ludzkiego oraz mogli zobaczyć wizualizację skutków powodzi tysiąclecia, która w 1997r. nawiedziła Polskę.

Wizytę w stolicy Dolnego Śląska uczniowie zaliczyli do udanych!