80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Nasi uczniowie również włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Miała ona na celu propagowanie wiedzy na temat getta warszawskiego.

Na lekcjach języka polskiego i historii nauczyciele przybliżyli uczniom jego historię, a także upamiętniając rocznicę, wyświetlili projekcje filmowe przygotowane odpowiednio do każdej grupy wiekowej. Chętni uczniowie wykonali prezentację na temat wydarzeń w getcie.

Na zajęciach wychowawczych młodzież własnoręcznie tworzyła żonkile z papieru. Kwiat ten symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Szkolny koordynator akcji: p. A. Mikołajczyk