Ekologia

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie od kilkunastu lat realizuje edukację ekologiczną, której celem jest kształtowanie postaw proekologicznych, uczenie dbałości o środowisko i dbałości o zwierzęta oraz poznawanie przez uczniów praw rządzących przyrodą.

W roku szkolnym 2017/2018 kontynuujemy działania proekologiczne:
-udział w akcjach „Sprzątanie świata” i „Sprzątanie Lubina”,
-corocznie zbieramy jesienią kasztany dla zwierząt leśnych i przekazujemy do Nadleśnictwa Lubin,
-3 października organizujemy apel z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt – przekazanie karmy dla  psów i kotów do schroniska koło Ścinawy,
-22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, organizując Zielony Dzień w szkole oraz apel z okazji Światowego Dnia Wody,
-bierzemy udział w programie „Czystość dla Lubina”, w tamach którego aktywnie zbieramy zużyte baterie,
-zbieramy elektroodpady w ramach programu „Energicznie chronię środowisko”, którego organizatorem jest spółka „Ecoren”,
-realizujemy ogólnopolski program „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”,
-organizujemy lekcje w przyrodzie,
-organizujemy wycieczki do schroniska dla zwierząt „Tara” w Piskorzynie, gdzie znajdują się adoptowane przez uczniów konie,
-uczestniczymy w zajęciach przyrodniczych organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubinie,
-propagujemy ścieżki przyrodnicze na terenie miasta Lubina, organizując uczniom naszej szkoły zajęcia terenowe i rekreacyjne jesienią i wiosną,
-organizujemy szkolne konkursy przyrodnicze: „Przyroda w obiektywie”, „Wiem co jem”, „Szkiełkiem i okiem młodego naukowca” i „Fajki nie są z mojej bajki”.

W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła zdobyła wyróżnienie w Programie Budowy Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla wszystkich”. Program ten realizowany jest pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Wyróżnienie zdobyliśmy za realizację projektu ekologicznego „Osiedle Polne Czyste i Zielone”.
W latach 2008/2009 i 2009/2010 ubiegaliśmy się o certyfikat Szkoły Promującej Ekorozwój realizując projekt ekologiczny „Zielona wyspa wśród sosen”. Nasze działania zakończyły się sukcesem – zdobyliśmy certyfikat.

Koordynatorami Szkolnego Programu Ekologicznego są nauczyciele przyrody, biologii i chemii: p. Kamila Borowiec i p. Barbara Turbak.