Ekologia

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie od kilkunastu lat realizuje edukację ekologiczną, której celem jest kształtowanie postaw proekologicznych, uczenie dbałości o środowisko i dbałości o zwierzęta oraz poznawanie przez uczniów praw rządzących przyrodą.

W roku szkolnym 2023/2024 kontynuujemy działania proekologiczne:
-bierzemy udział w akcjach „Sprzątanie świata” i „Sprzątanie Lubina”,
-corocznie zbieramy jesienią kasztany dla zwierząt leśnych i przekazujemy do Nadleśnictwa Lubin,
-2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwierząt,
-corocznie zbieramy karmę dla  psów i kotów i przekazujemy ją do schroniska,

-22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, organizując Zielony Dzień w szkole oraz apel z okazji Światowego Dnia Wody,
-bierzemy udział w programie „Czystość dla Lubina”, w tamach którego aktywnie zbieramy zużyte baterie,
-bierzemy udział w międzyszkolnym Konkursie ekologicznym pn. „EKO-akcja segregacja”,
-bierzemy udział w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o gospodarowaniu odpadami komunalnymi na terenie Gminy Miejskiej Lubin dla klas IV szkół podstawowych,
-organizujemy lekcje w przyrodzie,
-organizujemy wycieczki do schroniska dla zwierząt “Tara” w Piskorzynie, gdzie znajdują się adoptowane przez uczniów konie,
-uczestniczymy w zajęciach przyrodniczych organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubinie,
-propagujemy ścieżki przyrodnicze na terenie miasta Lubina, organizując uczniom naszej szkoły zajęcia terenowe i rekreacyjne jesienią i wiosną,
-organizujemy szkolne konkursy przyrodnicze, ekologiczne i prozdrowotne: „Planeta plastiku?” – szkolny konkurs fotograficzny, konkurs plastyczny „Zwierzaki-słodziaki”, „Jesień wokół nas”, „ProBIO”– szkolny konkurs multimedialny promujący produkty naturalne.

W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła zdobyła wyróżnienie w Programie Budowy Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla wszystkich”. Program ten realizowany jest pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Wyróżnienie zdobyliśmy za realizację projektu ekologicznego „Osiedle Polne Czyste i Zielone”.
W latach 2008/2009 i 2009/2010 ubiegaliśmy się o certyfikat Szkoły Promującej Ekorozwój realizując projekt ekologiczny „Zielona wyspa wśród sosen”. Nasze działania zakończyły się sukcesem – zdobyliśmy certyfikat.

Koordynatorami Szkolnego Programu Ekologicznego są nauczyciele przyrody, biologii i chemii: p. Kamila Borowiec i p. Barbara Turbak.