DZIECI KOCHAJĄ TEATR
Przebieranie się w piękne stroje i odgrywanie ról to przecież najlepsza zabawa! Nawet ci najbardziej nieśmiali, przy odrobinie zachęty, z dumą i radością popisują się na scenie przed swoimi rodzicami, dziadkami i kolegami.
Rozwijanie poczucia pewności siebie, walka z lękiem, wstydem i niepewnością – to cele, jakie realizowane są u najmłodszych uczniów w klasie teatralnej. Klasa jest prowadzona przez p. Krystynę Gorzelnik – opiekunkę Szkolnego Koła Teatralnego „Pchełki”. Pani Krystyna jest też twórczynią autorskiego programu Edukacji Teatralnej. Klasy o takim profilu działają w naszej szkole już od roku szkolnego 2005/2006, a pomysł ich tworzenia okazał się strzałem w dziesiątkę!
Podopieczni p. Krystyny Gorzelnik uczestniczą w specjalnych, dodatkowych zajęciach. Pracują nad swoją dykcją, oddechem, zdolnościami aktorskimi, ruchami scenicznymi i umiejętnością śpiewu. Zabawa w teatr bardzo pomaga później, w trochę bardziej dorosłym życiu – dzieci nie boją się wystąpień publicznych, bycia ocenianym czy wyrażania swoich opinii. Częste występy to przyjemny sposób na naukę radzenia sobie z sytuacjami stresowymi.
Podczas zajęć, odgrywane są różne scenki z życia, które kształtują w najmłodszych empatię. Dzięki zadaniom aktorskim, łatwiej jest wczuć się w sytuację innych, a przez to kształtować w dzieciach dużo większą wrażliwość. Uczniowie, przygotowując się do swoich ról – rozwijają fantazję i intensywnie ćwiczą pamięć. Owocuje to licznymi sukcesami na innych zajęciach – uczniowie z klasy teatralnej mają duże sukcesy również w olimpiadach matematycznych, humanistycznych i przyrodniczych.
Klasa teatralna to też wizyty w profesjonalnym teatrze. Uczniowie mają również okazję do częstych spotkań z zawodowymi aktorami. To rozwija w dzieciach zamiłowanie do kultury. A aktywne uczestniczenie w tworzeniu spektakli i własne występy, uczą szacunku do sztuki.
Działalność teatralna ubarwia też życie uczniowskie i poprawia atmosferę. Budowaniu zgranego zespołu sprzyjają zabawy integracyjne i improwizacje grupowe. W zabawę włączeni są również rodzice! To oni pomagają w tworzeniu dekoracji i strojów do spektakli przygotowywanych przez małych aktorów, co również wpływa na budowanie pozytywnych relacji między mamusiami i tatusiami naszych uczniów.
Największą nagrodą za trud małych aktorów są oczywiście burze oklasków i słowa uznania od widzów. Klasa teatralna jest znana w całej szkole, bo to właśnie jej uczniowie przygotowują oprawę artystyczną apeli i wydarzeń okolicznościowych. Występujemy często również poza szkołą – w miejskich bibliotekach, przedszkolach czy domach seniorów.
Nasi uczniowie odnoszą również wiele sukcesów i są wysoko nagradzani na konkursach o randze powiatowej, wojewódzkiej a nawet ogólnopolskiej. Osiągnięcia uczniów klasy IIIc w roku szkolnym 2019/2020:
-Kalina Tryniszewska zdobyła I NAGRODĘ w Rejonowym Konkursie „Jarmark talentów” – Legnica 2019 za „Wybitny talent interpretacji słowa”,
-Kalina Tomaszewicz otrzymała NAGRODĘ w XXI Rejonowym Przeglądzie Teatru Jednego Aktora „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”,
-Szymon Wilk zdobył NAGRODĘ w XXI Rejonowym Przeglądzie Teatru Jednego Aktora „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”,
-Nikola Szczepańczyk otrzymała WYRÓŻNIENIE w XXI Rejonowym Przeglądzie Teatru Jednego Aktora „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”,
-Piotr Sell zajął I miejsce na XVII Regionalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek,
-Kalina Tryniszewska zajęła III miejsce na XVII Regionalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek,
-Kalina Tryniszewska otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ w XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek,
-Piotr Sell otrzymał I MIEJSCE w XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek,
-Barbara Baszak – I miejsce w Miejskim Konkursie Pięknego Czytania,
-Dawid Janusz – I miejsce w Miejskim Konkursie Pięknego Czytania,
-Justyna Tomaszewicz – I miejsce w Miejskim Konkursie Pięknego Czytania,
-Szymon Wilk zdobył NAGRODĘ w Dolnośląskim Konkursie Plastycznym „Psiaki, kociaki i inne zwierzaki”,
-Szymon Wilk otrzymał II MIEJSCE w Miejskim Konkursie Plastycznym „Moje wymarzone zwierzę”,
-Justyna Tomaszewicz otrzymała WYRÓŻNIENIE w Miejskim Konkursie Plastycznym „Moje wymarzone zwierzę”,
-Krzysztof Rożałow zajął I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „Zawód to ważna sprawa”,
-Oliwier Madej II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „Zawód to ważna sprawa”,
-Piotr Sell zdobył WYRÓŻNIENIE w Rejonowym Konkursie Plastycznym „Chrońmy przyrodę ojczystą”,
-Szymon Wilk zdobyli WYRÓŻNIENIE w Rejonowym Konkursie Plastycznym „Chrońmy przyrodę ojczystą”,
-Szymon Wilk zdobył III miejsce w Miejskim Konkursie Plastycznym „EKO-ANIOŁ”,
-Szymon Wilk zajął 8 miejsce w województwie, 85 w kraju (138,75 pkt) w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik” – dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku.
Klasa IIIc uzyskała bardzo dobry wynik w Olimpiadzie Wiedzy Matematycznej-Oxford „Archimedes plus”:
-100% wynik- dyplom I stopnia – uzyskali: Szymon Wilk, Dawid Janusz, Basia Baszak, Piotr Sell,
-96% wynik – dyplom II stopnia – uzyskali: Oliwier Madej, Justyna Tomaszewicz, Rachela Wierzbicka, Hubert Szewczyk,
-92% wynik – dyplom III stopnia – uzyskali: Michał Dwornik, Jakub Stępniewicz,
-88% wynik – dyplom IV stopnia – uzyskali: Martyna Adamek, Nikola Szczepańczyk, Adam Garbacz.
Klasa IIIc uzyskała wspaniały wynik w „ALFIKU HUMANISTYCZNYM”: DYPLOM UZNANIA za BARDZO DOBRY wynik otrzymali: Barbara Baszak (6 m w województwie, 72 m w kraju 146,25p/150p), Szymon Wilk, Martyna Adamek, Adam Garbacz, Justyna Tomaszewicz, Nina Stefaniak, Dawid Janusz, Rachela Wierzbicka, Jakub Stępień, Piotr Sell, Nikola Szczepańczyk, Iga Koszulańska – uzyskali wynik powyżej 120 punktów/150p.