WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W OCHLI

6 czerwca 2024 r. klasy I A, I C, II C i II D wybrały się na całodzienną wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli.

Uczniowie wzięli udział w największym wydarzeniu plenerowym tego roku – Ginące zawody i umiejętności. Muzeum zamieniło się w żywą wioskę, w której twórcy ludowi, rzemieślnicy i gospodynie prezentowali dawne umiejętności i profesje, które dzisiaj nie są popularne, a nawet zanikają.

W starych, drewnianych chatach, na zagrodach odbywały się pokazy. Uczniowie mieli niezwykłą okazję prześledzić cykl powstawania różnorakich wyrobów, zapoznać się z techniką wykonywania prac, materiałami i umiejętnościami niezbędnymi do uzyskania produktu rzemieślniczego.

Wszystkie klasy spróbowały swoich sił biorąc udział w warsztatach malowania na szkle oraz poznały technikę tradycyjnego wyrobu masła, co okazało się nie lada wyczynem. Dzieci zostały także poczęstowane pysznymi ziemniakami z parnika przyprawionymi solą i wyrabianym na miejscu olejem lnianym, który ma niezwykłe właściwości zdrowotne i lecznicze.

Zwiedzanie zakończyło się pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło też świeżych bułeczek z własnoręcznie wyrobionym masłem. Pierwszoklasiści po ognisku udali się w drogę powrotną do domu. Natomiast uczniowie klasy II C i II D jeszcze pełni energii odwiedzili Park Krasnala w Nowej Soli.