TARA DZIĘKUJE I… WITA UCZNIÓW

28 czerwca 2021 r. gościliśmy w szkole prezes Fundacji Tara, Scarlett Szylogalis, która specjalnie przyjechała powiedzieć ogromne, serdeczne DZIĘKUJĘ wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy niezmiennie, już od 15 lat, pomagają koniom w Tarze. Otrzymaliśmy piękne podziękowania i podkowę, która ma przynosić szczęście nam wszystkim. Podziękowania od Pani prezes zobacz

Tak, to zaczęło się w 2006 roku. Poznaliśmy wtedy Scarlett i pasję jej życia – konie, ratowane przed rzeźnią, chore, kalekie.  Początkowo pomagaliśmy doraźnie, ale bardzo szybko podjęliśmy, jako społeczność szkolna, decyzję o wirtualnej adopcji konia, obiecując regularnie płacić na jego utrzymanie.  I tak staliśmy się szkołą zwierzolubów, z własnym koniem Goldenem, którego pokochały kolejne pokolenia uczniów, tłumnie odwiedzających Tarę.

Kiedy Golden niespodziewanie odszedł za tęczowy most, wspólnie – uczniowie, rodzice, nauczyciele – podjęliśmy decyzję, że nie możemy przerywać pomagania Tarze i zaadoptowaliśmy mamę Matuszkę i jej synka Life’a.  I jesteśmy szkołą super zwierzolubów.

Jak pomagamy? Przede wszystkim finansowo – każdego roku prosimy uczniów i ich rodziców o składkę 1,50 miesięcznie od każdego ucznia (15 zł za cały rok szkolny). Kiedyś była to paczka chipsów, obecnie zaledwie jej część. W Dniu Zwierząt zbieramy karmę dla psów i kotów, te również są mieszkańcami Tary. Klasy jadące do Piskorzyny zabierają końskie przysmaki, a czasem organizują dodatkową zbiórkę pieniędzy.

Ogółem w trakcie roku szkolnego 2020-21 w ramach szkolnego programu wolontariackiego „Adopcja wirtualna…” zebraliśmy i przekazaliśmy Tarze 9 270 zł oraz 625 zł, które klasy wpłaciły bezpośrednio na konto Tary.  Łącznie to 9 895 zł.

Najhojniejsi byli uczniowie klas 2c (wych. B. Turbak) i 2d (wych. A. Janich), którzy poza składką roczną, przekazali Tarze dodatkowo 500 zł bezpośrednio na jej konto. Uczniowie i rodzice klas 2a ( wych. J. Szumczyk) i 3a (wych. J. Łagocka) zadecydowali, że wpłacają też za miesiące wakacyjne,  dodatkowo 120 zł łącznie.

Rodzice, uczniowie – jesteśmy w Tarze zawsze mile widziani, a jej bramy są codziennie otwarte. W pandemicznych warunkach szkolne wycieczki ustały, ale zawsze można pojechać rodzinnie, poznać nasze adopciaki – i wiele innych, bo jest tam niespełna 160 koni. Kociarze również znajdą wiele chętnych grzbiecików do miziania. Jedźcie, zobaczcie to piękne miejsce.

Historię szkolnych adopcji znajdziecie na stronie szkoły w zakładce „nasze konie”.

WYCIECZKA KLAS IIC I IID DO PIKORZYNY

23 czerwca 2021 r. klasy IIc i IId wybrały się do schroniska dla zwierząt TARA w celu odwiedzin koni (Matuszki i Life’a), które znajdują się pod opieką uczniów naszej szkoły. Serdeczna wizyta dzieci była połączona z wręczeniem na ręce pani Scarlett zebranych wcześniej pieniędzy oraz zgromadzonej karmy dla psów i kotów – podopiecznych Fundacji. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w akcjach wolontariatu, które uczą ich empatii i chęci niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Po miłym kontakcie ze zwierzętami (osłem, krowami, końmi, psami, kotami) nastąpiła wegetariańska uczta- zjedliśmy pieczone w ognisku ziemniaczki.

Pogoda dopisała, to był naprawdę miło spędzony czas!