„ŻYWA HISTORIA” – SPOTKANIE Z POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM

23 września 2021 r. przybył do naszej szkoły z prelekcją i filmem pan Zbigniew Grochowski, powstaniec warszawski, harcerz ze słynnych Szarych Szeregów. Jako młody chłopak brał udział w tzw. małym sabotażu: roznosił prasę powstańczą, w kinach, w których były wyświetlane niemieckie filmy propagandowe tłukł butelki z brzydko pachnącą substancją, tj. z dwusiarczkiem węgla, malował również słynne kotwice „Polska Walcząca”. Był też młodym dokumentalistą, jako że jego ojciec był przed wojną dziennikarzem. W domu był więc aparat fotograficzny, a ojciec nauczył pana Zbigniewa sprawnie się nim posługiwać. Dostał od swoich dowódców zadanie utrwalania takich miejsc i takich sytuacji, które stanowiłyby dokument świadczący o tym, jak wyglądały tragiczne dni powstania warszawskiego. Są więc uwiecznione groby lotników i innych ofiar poległych w Warszawskich ruinach, jest zdjęcie miejsca egzekucji po ulicznej łapance, są zdjęcia zrujnowanej stolicy ze śladami jej dawnej świetności. Fotografie te są dziś eksponowane w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pan Zbigniew Grochowski opowiadał o swoich doświadczeniach, jako młodego kilkunastoletniego chłopaka, zaangażowanego w działania Szarych Szeregów oraz przedstawił także film nakręcony z harcerzami Poczty Harcerskiej Azymut 95 z Legnicy; w tym mieście osiedlił się po wojnie i pracował tu ponad czterdzieści lat jako nauczyciel matematyki w Technikum Spożywczym. Fabuła filmu oparta jest o pomysł prezentacji dziejów powstańca warszawskiego na kanwie pamiętnika z tego okresu, czytanego przez jego wnuczkę. Sceny filmu, trwającego 42 minuty, w części współczesnej są kolorowe, a w części opowiadającej o czasach powstania, czarno-białe.

Spotkanie z panem Zbigniewem Grochowskim trwało ponad dwie godziny i budziło ogromne zainteresowanie naszych uczniów. Podziękowania, łzy wzruszenia i pamiątkowe fotografie uczniów z naszym honorowym gościem zakończyły spotkanie, które było lekcją kształtowania patriotyzmu, wrażliwości oraz budowania mostu między pokoleniami.

.