WYCIECZKA KLAS VII A I VII C DO KRAKOWA I BOCHNI

WYCIECZKA KLAS VII A I VII C DO KRAKOWA I BOCHNI

WYCIECZKA KLAS VII A I VII C DO KRAKOWA I BOCHNI

W dniach od 17 do 19 maja 2022 r. uczniowie klas VII A i VII C uczestniczyli w wyciecze do Krakowa i Bochni.

Pierwszego dni głównym celem podróży było opactwo benedyktynów w Tyńcu, które należy do najstarszych klasztorów na ziemiach polskich. Następnie uczniowie mieli okazję odbyć spacer „Drogą Królewską” przez Starówkę Krakowa do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Zwiedzili również Collegium Maius, Sukiennice oraz Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Małopolska przywitała nas słoneczną aurą, która towarzyszyła nam przez cały okres pobytu w tym urokliwym zakątku naszego kraju.

Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie starej stolicy naszego państwa. Uczniowie poznali tajemnice Zamku Królewskiego na Wawelu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prywatne apartamenty królewskie oraz groby królewskie w podziemiach Katedry. Dotknięcie ręką Dzwonu Zygmunta zagwarantowało niejednemu uczestnikowi spełnienie marzeń w najbliższym czasie. Turyści zobaczyli również Kościół z Kryptą Zasłużonych na Skałce oraz Kazimierz z żydowską dzielnicą. Wstęp do synagogi wraz z wykładem Pani Przewodnik był dodatkową atrakcją i żywą lekcją historii od czasów Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi  po współczesność.

Trzeci dzień poświęcony był na zwiedzanie Nowej Huty. Architekturę socrealizmu poznaliśmy na przykładzie Placu Centralnego, Alei Róż i Solidarności. Zwieńczeniem tego dnia był pobyt w kopalni soli w Bochni, która wpisana została w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia została założona w 1248 r. i jest jednym z najstarszych czynnych zakładów przemysłowych w Europie. Uczniowie dzięki opowieściom przewodników oraz pokazom multimedialnym mieli okazję poznać specyfikę pracy górników w żupach solnych na przełomie wieków. Niesamowite wrażenie zrobił na uczestnikach zjazd szolą (winda górnicza) oraz przejazd kolejką górniczą.

Wszystkim dopisały dobre humory i świetna kondycja. Miłą pamiątką zatrzymanych w obiektywie chwil jest ogromna kolekcja zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Create AccountLog In Your AccountSkip to content