WARSZTATY PRZYRODNICZE: AKCJA – REAKCJA

W dniach 11-12 maja 2023 r. uczniowie klas 1-3 na warsztatach przyrodniczych sprawdzali III zasadę dynamiki Newtona.

Każda klasa podzielona na grupy skonstruowała „rakiety”, wykorzystując proste i łatwo dostępne materiały. Następnie na boisku szkolnym sprawdzali czy sprężone powietrze wpompowane do środka napełnionej wodą butelki wyrzuci rakiety w górę.  Podobnie działa silnik odrzutowy działający na zasadzie wyrzucania z dużą prędkością strumienia płynów (gazów lub cieczy), co wywołuje powstanie tak zwanej siły ciągu. Istnienie tej siły wynika z III zasady dynamiki Newtona.

Zajęcia nie tylko dostarczyły uczniom wiele radości, ale także pozostawiły im pewną dawkę wiedzy z zakresu fizyki, która okazuje się,  że nie musi być trudna i może być świetną zabawą.