W PODZIEMNEJ KRAINIE SKARBKA…

W PODZIEMNEJ KRAINIE SKARBKA…

W PODZIEMNEJ KRAINIE SKARBKA…

Złoto Lubina – ma rdzawy kolor. Wiedzą o tym wszyscy mieszkańcy Okręgu Miedziowego. Wielu naszych bliskich codziennie, w pocie czoła, wydobywa na powierzchnię ziemi ten rudy skarb. Uczniowie SP 8 tradycji górniczych są ciekawi tym bardziej – w końcu patronem szkoły jest sam Jan Wyżykowski, odkrywca polskiej miedzi.

Z okazji zbliżającej się Barbórki, klasy trzecia „c” i trzecia „d” zostały zaproszone do Zakładów Górniczych „Polkowice-Sieroszowice”. Dzieci mogły zwiedzić kopalnię i na własne oczy przekonać się jak wygląda górnicza codzienność. Uczniowie odwiedzili łaźnię hakową, lampownię i nadszybie, widzieli zjazd górników i załadunek rudy. Usłyszeli też nie lada ciekawostkę – ZG „Polkowice-Sieroszowice” słynie nie tylko z wydobycia miedzi, ale i z bardzo czystej, dobrej jakościowo soli! Na koniec była też chwila na pyszny poczęstunek. Na nim przywitano nas co prawda nie solą, ale wspaniałym sernikiem i szarlotką oraz wręczono drobne upominki.

Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie dowiedzieli się do czego wykorzystywana jest miedź i jak wygląda proces jej wydobycia i przetwarzania. Poznali historię i górnicze tradycje. Podczas odwiedzin w stacji ratownictwa górniczego przekonali się też jak niebezpieczna i ciężka jest to praca. Z okazji zbliżającej się Barbórki dzieci składały pracownikom kopalni życzenia i wręczały pięknie wykonane laurki.

Wszystkim naszym tatusiom, dziadkom, braciom i wujkom pracującym w kopalni dziękujemy bardzo i życzymy Szczęść Boże.

Create AccountLog In Your AccountSkip to content