PRZYJACIELE PRZYRODY Z KLASY I A I II C

14 maja 2021 r. uczniowie klasy Ia i IIc uczestniczyli w przyrodniczo-edukacyjnej wycieczce do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu.

Po przyjeździe uczestnicy wycieczki edukacyjnej w budynku CEEiK „Salamandra” działającego na obszarze Parku Krajobrazowego „Chełmy”, spotkali się z edukatorami Centrum, którzy po krótkim odpoczynku po podróży zaprosili ich na terenowe przyrodnicze zajęcia edukacyjne. Do zajęć uczestnicy wycieczki przystąpili w 2 lub 3-osobowych zespołach wyposażonych w karty pracy oraz przewodniki do oznaczania roślin. Celem zajęć było rozpoznanie  kwiatów rosnących na terenie rezerwatu przyrody oraz  z jakiego drzewa pochodzi liść lub owoc. Kolejnym zadaniem było wykonanie stroju leśnego, korzystając z  gałązek, listków, płatków kwiatów, igieł, szyszek itp. Na koniec uczniowie mieli za zadanie stworzyć obrazy z darów natury. Nauka poprzez zabawę była przednia.

Podczas spaceru dzieci mogły również poznać wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne Parku Krajobrazowego „Chełmy”, m.in. potok Jawornik, Maczugę – skałkę zbudowaną z zieleńców, daglezję zieloną – drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, czy Dąb Jahna i wiele innych walorów krajobrazowych.

Po przejściu ścieżki dydaktycznej „Wąwóz Myśliborski koło Jawora” uczniowie mieli okazję zwiedzić na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” „Cmentarzysko odpadów” – miejsce pozwalające na obserwację procesów rozkładu różnych typów odpadów oraz Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt, w którym obecnie przebywają bociany, myszołowy i sowy.

Całe wydarzenie miało za zadanie wypromować zdrowy styl życia wśród dzieci, zwłaszcza po okresie zdalnej nauki, uświadomienie uczniom jak nasz sposób życia i przyzwyczajenia konsumenckie wpływają na stan i zagrożenia środowiska, w którym żyjemy, uczymy się, odpoczywamy.

Każdy z uczestników otrzymał upominek, a szkoła certyfikat potwierdzający udział w zajęciach.

Wycieczka była ostatnim  etapem programu związanego z obchodami Dnia Ziemi. Pierwszym działaniem, w którym uczniowie wzięli udział w czasie nauki zdalnej było wysłuchanie webinarium „Jak być eko – pomysły na działania z okazji Dnia Ziemi”, za które każdy z uczniów otrzymał  certyfikat.

Twórcami projektu byli  nauczyciele Barbara Turbak i Chrystian Halicz.

.