PODSUMOWANIE AKCJI „JEŻ W WIELKIM MIEŚCIE”

W listopadzie 2022 r. uczniowie klas I-III z lubińskich szkół uczestniczyli w kampanii edukacyjno-społecznej „Jeż w wielkim mieście” zorganizowanej przez nauczycieli panią Barbarę Turbak i pana Chrystiana Halicza. Patronat nad akcją objęło Zoo w Lubinie, z ramienia którego współpracę z organizatorami podjęła pani Agata Łabuzińska. Celem kampanii było kształtowanie wśród społeczności szkolnej odpowiedzialności za ochronę zagrożonego gatunku.

7 grudnia 2022 r. odbyło się podsumowanie akcji. W spotkaniu wzięła udział dyrektor lubińskiego ogrodu zoologicznego pani Agata Bończak, która gorąco pogratulowała wszystkim młodym architektom domków dla jeży. Uczestnikom rozdano pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Zoo Lubin oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 8 w Lubinie.

Działania uczestników akcji polegały na usypaniu i pozostawieniu kopczyków liści lub zbudowaniu schronienia dla jeży na własnych działkach, skwerach osiedlowych, w ogrodach i parkach. Powstały wyjątkowe „apartamenty” dla czarnych nosków, które uwieczniono na fotografiach. W każdym z tych miejsc będzie mógł przezimować jeż, co będzie oznaką naszego ekologicznego spojrzenia na otaczającą przyrodę.

Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli się wyzwania!