„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”
Lech Kaczyński
3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczpospolitej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta upamiętnia rocznicę wydania wyroku przez Urząd Bezpieczeństwa na kierownictwo IV Komendy Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory, Karol Chmiel i Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Pojęcie to odnosi się do polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiającego opór sowietyzacji Polski po II wojnie światowej i podporządkowaniu naszego kraju ZSRR. Ten ruch partyzancki był niejednorodny i obejmował różne organizacje i grupy konspiracyjne np. powstałe w miejsce rozwiązanej Armii Krajowej organizacja “Niepodległość” – kryptonim „NIE” czy Zrzeszenie “Wolność i Niezawisłość”, związane ze Stronnictwem Narodowym Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW) oraz oddziały lokalne o nieustalonej przynależności politycznej.
Liczbę „żołnierzy drugiej konspiracji” szacuje się na 120–180 tysięcy osób, a niektórzy historycy twierdzą, że przez ich szeregi przewinęło się nawet do 300 tys. osób. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w 1963r. 1 marca w całym kraju odbyły się biegi „Tropem wilczym ” oraz składano kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych.
Szkoła Podstawowa nr 8 wpisała się w te obchody przygotowując tablice okolicznościową, a nauczyciele historii przeprowadzili w klasach IV – VIII lekcje tematyczne.