NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”

                                                                                                       Lech Kaczyński

3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczpospolitej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta upamiętnia rocznicę wydania wyroku przez Urząd Bezpieczeństwa na kierownictwo IV Komendy Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego  Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory, Karol Chmiel i Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Pojęcie to odnosi się do polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiającego opór sowietyzacji Polski po II wojnie światowej i podporządkowaniu naszego kraju ZSRR. Ten ruch partyzancki był niejednorodny i obejmował różne organizacje i grupy konspiracyjne np. powstałe w miejsce rozwiązanej Armii Krajowej organizacja “Niepodległość” – kryptonim „NIE” czy Zrzeszenie “Wolność i Niezawisłość”, związane ze Stronnictwem Narodowym Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW) oraz oddziały lokalne o nieustalonej przynależności politycznej.

Liczbę „żołnierzy drugiej konspiracji” szacuje się na 120–180 tysięcy osób, a niektórzy historycy twierdzą, że przez ich szeregi przewinęło się nawet do 300 tys. osób. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w 1963r. 1 marca w całym kraju odbyły się biegi „Tropem wilczym ” oraz składano kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych.

Szkoła Podstawowa nr 8 wpisała się w te obchody przygotowując tablice okolicznościową, a nauczyciele historii przeprowadzili w klasach IV – VIII lekcje tematyczne.

Create AccountLog In Your AccountSkip to content