MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.

Dzieci w Jemenie doświadczają wielu problemów: braku dostępu do czystej wody, żywności, właściwej opieki medycznej. Aż 2 miliony dzieci w tym kraju nie chodzi do szkoły. Wiele dzieci cierpi z powodu głodu, każdego dnia walcząc o przetrwanie. Wojna to jedyna rzeczywistość jaką znają. Codzienność, w której funkcjonują, nie daje im szansy na szczęśliwe dzieciństwo.

Jak nasza społeczność szkolna może włączyć się w akcję „Pomoc dla Jemenu”? Realizując co najmniej jedną z trzech zaproponowanych aktywności związanych z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie:
-„Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” – wspólne tworzenie prac plastycznych/graficznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju.
-„Wspólna podróż po Jemenie” – dzieci wspólnie z najbliższymi zapoznają się z sytuacją rówieśników w Jemenie, podczas wspólnego oglądania w domu prezentacji przygotowanej przez UNICEF, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju. Następnie porozmawiają o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.
-„Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka” – dla wszystkich dzieci i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, przygotowany został quiz on-line.
Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą! Tu znajdują się linki do prezentacji i quizu.

Pamiętajmy także o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, postarajmy się, aby w listopadzie w Naszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, Włączmy się w akcję „Pomoc dla Jemenu”, opisane powyżej działania nic nas nie kosztują, a możemy dzięki nim pomóc potrzebującym dzieciom. Aby w pełni zrealizować akcję podsumuję nasze działania i złożę z nich raport na stronie unicef.pl, dlatego proszę, abyście przesyłali do mnie zdjęcia swoich prac, opisy działań, spostrzeżenia po obejrzeniu prezentacji „Wspólna podróż po Jemenie”, czy też spostrzeżenia i wyniki po rozwiązaniu quizu online „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka”. Zdjęcia i informacje proszę przesyłać na maila: borowiec.k@sp8lubin.eu. Zdjęcia Waszych prac zamieszczone będą także na stronie szkoły. Organizatorzy akcji zachęcają również do publikowania prac dzieci w mediach społecznościowych z hashtagiem #PomocdlaJemenu.

Koordynator akcji:
Kamila Borowiec