„MAŁY RATOWNIK”

„MAŁY RATOWNIK”

„MAŁY RATOWNIK”

W ramach programu edukacyjnego z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „MAŁY RATOWNIK” uczniowie klas 1 a, b, c i d uczestniczyli w zajęciach, na których mogli poznać czynności podtrzymujące życie. Warsztaty poprowadzili Piotr Ferens – wolontariusz Stowarzyszenia Maltański Legion oraz Władysław Wolski – instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Podczas spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy oraz utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Program opracowała Pani Barbara Turbak przy pomocy Pana Piotra Ferensa – wolontariusza Stowarzyszenia Maltański Legion.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Create AccountLog In Your AccountSkip to content