„MAŁY RATOWNIK”

W ramach programu edukacyjnego z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „MAŁY RATOWNIK” uczniowie klasy 1c uczestniczyli w kolejnych dwóch spotkaniach z ratownikiem medycznym Piotrem Ferensem.

Tym razem dzieci dowiedziały się, jakie czynności należy wykonać w przypadku oparzeń, skaleczeń i złamań oraz jak się zachować w sytuacji zadławienia. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto dzieci miały możliwość bandażowania oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna, tzw. bezpieczna. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z zadławieniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „Małymi ratownikami”.

Były to niezwykle ważne zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Program opracowała p. Barbara Turbak we współpracy z p. Piotrem Ferensem – wolontariuszem Stowarzyszenia Maltański Legion.