II B WE WSPÓLNEJ AKCJI Z POLICJANTAMI KOMENDY POWIATOWEJ

18 września 2020 r. uczniowie klasy II b wzięli udział w organizowanej przez Policję i Straż Pożarną akcji „Road Safety Days’’, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach tak, aby zmniejszyć ilość wypadków śmiertelnych do zera.

Aby pomagać w osiągnięciu takiego celu, drugoklasiści najpierw wymyślili hasła, kierowane do kierowców a następnie samodzielnie wykonali plakaty, z którymi ruszyli na ulice miasta. Były na nich apele i prośby do kierowców – zatrzymaj się kierowco!, przepuść mnie!

Ponieważ nie wszystkie dzieci pamiętają o zasadach dotyczących pieszych, Komisarz Lew i policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej przypomnieli uczniom jak być bezpiecznym oraz przeprowadzili quiz, zakończony rozdaniem prezentów – worki z elementami odblaskowymi, które bardzo przydadzą się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Bądź widoczny na drodze to bardzo ważny apel, jaki kierowcy kierują do pieszych – dzieci i dorosłych.

Nie tylko znajomość zasad ruchu drogowego poprawia bezpieczeństwo na drogach. Bardzo ważna jest też umiejętność udzielania I pomocy – i tu nieoceniona okazała się pomoc strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie. W ruch poszły fantomy, na których każdy uczeń ćwiczył udzielanie I pomocy przedmedycznej. Drugoklasiści przypominali sobie też, jak prawidłowo zawiadomić służby o wypadku. Duża atrakcją była możliwość obejrzenia wozu strażackiego i sprzętu ratownictwa drogowego – w tym specjalistycznych nożyc do rozcinania zakleszczonych blach samochodowych.

W planach było jeszcze wręczanie kierowcom serduszek z apelem od dzieci, niestety, życie pokrzyżowało te plany, ku ogromnemu żalowi uczniów.

Materiał na profilu Policji Lubińskiej zobacz