AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021”

Od 11 do 13 października 2021 r, uczniowie naszej szkoły przy współpracy z Urzędem Miejskim aktywnie uczestniczyli w 28 Akcji „Sprzątanie świata” pod hasłem „Polska 2021 – Myślę, więc nie śmiecę”.

W ostatnich latach plastikowe opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu, którym oddychamy a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.

Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).

Prawie wszystkie klasy zaangażowały się w porządkowanie wyznaczonych terenów naszego miasta. Uczniowie zebrali wiele worków śmieci.

Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

Odpowiedzialną za akcję była p. Barbara Turbak.

.