WYCIECZKA DO KOPALNI ZG LUBIN

„W miedziowej stolicy mieszkamy
Jak górnik naukę zgłębiamy.
Codziennie światełko mądrości,
Rozświetla nam drogę przyszłości,
By w ciemnym niewiedzy tunelu
Odkopać skarby nauk wielu”.
                                    fragm. pieśni szkoły

17 grudnia 2019 r. uczniowie z klas IIIa i IIIb wybrali się na wycieczkę do kopalni „ZG Lubin” (Szyb Główny), której celem było zwiedzenie kopalni oraz zapoznanie się z pracą górników pracujących pod ziemią.

Po przybyciu na miejsce odebrał nas górniczy nadsztygar, który pokazał dzieciom najważniejsze miejsca znajdujące się na terenie kopalni. Po przejściu przez tzw. biuro przepustek pierwszym miejscem, które uczniowie mieli możliwość zobaczyć była łaźnia czysta i brudna, gdzie górnicy przebierają się w robocze ubrania i przystępują do pracy.

Następnie udaliśmy się do kolejnego pomieszczenia, gdzie dzieci mogły zobaczyć skąd górnicy biorą lampy i aparaty ucieczkowe, które są im niezbędne w sytuacji zagrożenia życia. Po krótkim omówieniu sprzętu, w który zaopatrzony jest każdy górnik i co potrzebne jest mu aby zjechać na dół do pracy, wyruszyliśmy w dalsze zwiedzanie kopalni, a mianowicie wraz z przewodnikiem udaliśmy się do miejsca, skąd górnicy zjeżdżają pod ziemię czyli tzw. nadszybie. Tam dzieci miały możliwość zobaczyć klatkę, którą górnicy zjeżdżają w dół, gdzie rozpoczynają swoją codzienną pracę. Każdy z uczniów na chwilę zatrzymał się również przed kaplicą świętej Barbary. Aby móc lepiej przybliżyć dzieciom jak wygląda praca na dole, udaliśmy się do sali, w której został dzieciom zaprezentowany specjalny film ukazujący ciężką pracę górników pod ziemią, pokazany sprzęt który tam się znajduje, wyrobiska i wydobywane złoża.

Po filmie ostatnim miejscem, które udało się zobaczyć dzieciom i najważniejszym na terenie kopalni była dyspozytornia, w której to Panowie tam pracujący wiedzą o wszystkim co dzieje się na terenie kopalni pod ziemią. Na koniec dzieci mogły zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle tzw. pociągu przewożącego górników pod ziemią, a także z rąk pracowników kopalni otrzymały słodki poczęstunek.

Uczniowie w sposób ciekawy i oryginalny poznali pracę kopalni oraz historię i tradycje związane z naszym regionem.