WKRĘĆ SIĘ W CZYTANIE

W bieżącym roku szkolnym jednym z priorytetów naszej szkoły jest realizacja zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dotacja przyznana w ramach tego programu pozwoliła na uzupełnienie i wymianę lektur, ale przede wszystkim – na zakup nowości wydawniczych. Zdecydowana większość tytułów to propozycje uczniów, którzy w ubiegłym roku szkolnym wzięli udział w klasowych głosowaniach i specjalnej sondzie. Panie bibliotekarki zbierały też informacje, rozmawiając indywidualnie z czytelnikami. Do tej pory szkolny księgozbiór wzbogacił się o 579 nowych pozycji. Kolejne zakupy w toku.

W ramach NPRCz realizowany jest obecnie projekt edukacyjny „Wkręć się w czytanie”, w którym biorą udział klasy I-III i IV-VIII. Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów i zapoznanie ich z aktualnymi zasobami książkowymi szkolnej biblioteki.

Uczniowie starszych klas zorganizowali właśnie Tydzień Głośnego Czytania, podczas którego na każdej lekcji języka polskiego czytali w swoich klasach fragmenty książek przez nich wybranych. Dużą popularnością cieszyły się takie serie, jak: „Baśniobór”, „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, „Zwiadowcy”, „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” czy „Detektyw Kefirek”. Inne książki, które miały spore wzięcie, to: „Klub latających ciotek”, „Dziewczynka z szóstego księżyca”, „Skrzynia władcy piorunów”, „Bella i Sebastian”, „Gwiazd naszych wina” czy „Papierowe miasta”. Kolejnym zadaniem projektu będzie urządzenie w klasie Dnia Autora, a efekt końcowy przedsięwzięcia to wykonanie plakatu reklamującego wybraną książkę.

Projekt realizowany jest we współpracy z wychowawcami klas i nauczycielami języka polskiego. Nad całością przedsięwzięcia czuwa nauczyciel bibliotekarz – pani Barbara Godlewska.