SPOTKANIE Z ILUSTRATORKĄ KSIĄŻEK

7 czerwca klasy IIc i Id, spotkały się w filii Biblioteki Publicznej „Łącznik” z artystką – plastyczką zajmującą się ilustrowaniem książek dla dzieci, p. Joanną Zagner-Kołat. Rysowniczka i malarka opowiadała dzieciom o swoim dzieciństwie i drodze twórczej. Potem goście artystki obserwowali „na żywo” proces powstawania ilustracji. Dzieci mogły odgadywać treść tworzącego się dzieła, bo powstawało ono „na raty”.

Później role się odwróciły. Uczestnicy, pod kierunkiem p. Joanny dorysowywali kolejne elementy zaczętego obrazka i w ten sposób stworzyliśmy Maurycego Kręciołka. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, miało walory edukacyjne i artystyczne. Odsłaniało tajemnice narodzin ilustracji do znanych książek literatury dziecięcej, m. in. W. Chotomskiej czy Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Na podstawie czytanych fragmentów różnych utworów uczniowie mogli też „projektować” graficzne uzupełnienie poznanych treści.

To był naprawdę przyjemny trening wyobraźni i twórczych możliwości.