TWÓJ JĘZYK TWOJĄ WIZYTÓWKĄ

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Z tej okazji w naszej szkole odbyła się sesja popularnonaukowa „Twój język twoją wizytówką”, w której uczestniczyły delegacje klas II – VIII. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z różnymi ciekawostkami dotyczącymi języków świata. Dowiedzieli się m.in. ile jest ich na świecie, które z nich są najpopularniejsze, a które najtrudniejsze i dlaczego niektórym z nich grozi wyginięcie.  Podczas sesji poruszono oczywiście wiele kwestii związanych z naszym językiem ojczystym. Była mowa o niezwykłych osobliwościach polskich liter, o poprawności gramatycznej i najczęstszych błędach językowych Polaków, a także o odmianie nazwisk i jakże niechcianych znakach diakrytycznych, czyli o ogonkach i kreskach w polskich wyrazach. Wystąpienia prelegentek przeplatały krótkie filmy z serii „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, które w humorystyczny sposób przybliżyły uczniom historię naszego ojczystego języka. Na zakończenie uczestnicy sesji otrzymali ulotki, w których zawarte zostały najistotniejsze treści poruszone w czasie spotkania.

Imprezę przygotowała pani Barbara Godlewska wraz z uczennicami: Malwiną i Karoliną z kl. VIII c oraz Olą i Alą z kl. VIII a.