SOBOTNI WIECZÓR W BIBLIOTECE

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Akcja ta została przeprowadzana w całej Polsce już po raz czwarty. Tegoroczne hasło Nocy Bibliotek brzmiało „Rzeczpospoczyta”, nawiązując w ten sposób do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program wieczoru, jaki zorganizowały dla naszych uczniów panie bibliotekarki, promował zatem wszystko, co polskie – polską kulturę i polskich twórców.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji książek Agnieszki Stelmaszyk. Następnie uczestnicy imprezy wysłuchali fragmentu książki tejże autorki, który przeczytał im pan Marcin Kryś, siatkarz Cuprum Lubin. Zaprezentowany fragment pochodził z książki „Sekret Wielkiego Mistrza”, będącej częścią cyklu „Kroniki Archeo”. Potem dzieci wzięły udział w podchodach, których celem było odnalezienie na terenie szkoły trzech szkatułek. Poszukiwacze szybko rozszyfrowali napotkane wskazówki i zagarnęli ukryte w szkatułkach skarby. Z tym większą radością przystąpili do kolejnego punktu programu, czyli do wykonania pamiątkowego plakatu „Noc Bibliotek”. Uczniowie wykazali się dużą inwencją twórczą i wspólnymi siłami wykonali ciekawe dzieło plastyczne.

Po trudach tej pracy przyszedł czas na mały odpoczynek, który zapewniły aktorki „Teatru w drodze”. Panie zaprezentowały dzieciom dwie legendy – „Diabelski most” i „Jak Maciej Borówka diabła przechytrzył”. Przedstawienie to stało się przyczynkiem do kolejnej zabawy. Tym razem uczestnicy imprezy stworzyli mapę polskich legend.

Kolejną atrakcją wieczoru był występ dwóch pierwszoklasistek ze szkolnego koła teatralnego „Pchełki”. Nikola Szczepańczyk zaprezentowała wiersz „Sowa”, a Kalina Tryniszewska – „Pchłę Szachrajkę”. Na zakończenie imprezy wszyscy obejrzeli film „Tarapaty”, udostępniony przez organizatorów ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Każdy uczestnik sobotniego spotkania otrzymał też pamiątkowy upominek.

Emocjonującą Noc Bibliotek zorganizowały panie bibliotekarki: Barbara Godlewska i Patrycja Kostanowicz z dużą pomocą pani Iwony Poźniak. Wielkie podziękowania należą się także uczennicom z kl. VII c, które po raz kolejny zaangażowały się w organizację czytelniczego przedsięwzięcia. Imprezę uatrakcyjnili nasi sponsorzy: firma CCC, McDonald’s z Cuprum Areny, wydawnictwo Zakamarki oraz Rada Rodziców naszej szkoły. Sponsorom bardzo dziękujemy za wsparcie, a uczniom życzymy wielu wakacyjnych przygód, również tych z książką w ręku.