RAPORT RZĄDOWEGO CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA

RAPORT RZĄDOWEGO CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA

RAPORT RZĄDOWEGO CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

W przypadku, kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:
•wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
•w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby, np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia.

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia. W przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka powyżej 38 ºC, kaszel i duszność, podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków (stan na 25.01):
•Chiny: 1346 zarażonych, wyleczono 40 przypadków, 41 zgonów,
•poza Chinami: Francja 3, Azja 32, Ameryka Płn. 2, Australia i Oceania 4.

Zdjęcie: https://pixabay.com

Create AccountLog In Your Account