MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

„Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są, a nie lalkami: można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.”

Janusz Korczak

20 listopada 2019 r. w naszej szkole  obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka i uchwaliła je w 1989 r., a Polska jest sygnatariuszem tego dokumentu od 1991 r.

Z tej okazji klasy V „C” i V „D” wspólnie z paniami Elżbietą Sołtysiak i Iwoną Poźniak przygotowały montaż słowno – muzyczny, którego celem była prezentacja praw dzieci na całym świecie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w powierzone im role. Mottem przewodnim tegorocznych obchodów było hasło „Dzieciństwo dla każdego dziecka”. Dekoracje to dzieło pani Barbary Turbak i scenarzystek. Jednocześnie Samorząd Uczniowski pod opieką pani Kamili Borowiec zorganizował charytatywny kiermasz słodkości, z którego dochód został przeznaczony na potrzeby Unicefu. Niebieski kolor był widoczny zarówno na holach szkolnych jako tło tablic informacyjnych jak również eksponowaliśmy go naszym ubiorem. Zwieńczeniem obchodów był marsz pod przewodnictwem pani Wicedyrektor Szkoły Krystynę Filon, którym uczniowie oraz pedagodzy zaakcentowali potrzebę respektowania przez dorosłych praw najmłodszych.