„OD UPRAWY DO POTRAWY” – WIZYTA W TESCO

21 lutego 2019 roku uczniowie klasy IV b pod opieką p. Barbary Turbak i p. Krzysztofa Górskiego uczestniczyli w ekspedycji naukowej w sklepie Tesco w Lubinie. Tam w ramach programu edukacyjnego Tesco Polska – „Od uprawy do potrawy” mieli okazję pogłębić wiedzę o pochodzeniu produktów i ich sezonowości (w przypadku warzyw i owoców), a co za tym idzie różnicowaniu diety w zależności od pór roku. Na niezwykłą wycieczkę i poznanie zasad zdrowego odżywiania zabrała nas p. Barbara Kłos – pracownik sklepu.

Nasza przygoda zaczęła się od stoiska warzywnego. Tam dzieci mogły zobaczyć znane i mniej znane warzywa. Następnie udały się na dział owoców. Na mapie świata odszukały owoce, które znajdowały się na półkach. Uczestnicy mieli możliwość degustacji i odkrywania nowych smaków. Największą popularnością wśród uczniów cieszyły się bakalie. Nasza ekspedycja odwiedziła również działy z: nabiałem, produktami zbożowymi oraz przyprawami. Uczniowie uczyli się czytać etykiety oraz zdobyli wiedzę o przechowywaniu produktów. Na zakończenie wycieczki przeszliśmy na dział z wodą mineralną. Pani Basia omówiła różne rodzaje wody, ich skład. Zapewniła, że woda i soki ze świeżych owoców to najzdrowsze napoje! Zwiedzanie bardzo podobało się dzieciom. Zorganizowano je w formie gry terenowej, podczas której nie zabrakło: zagadek, kalamburów, ciekawostek o zdrowych produktach, poszukiwania „skarbów – naklejek”.

Na podsumowanie ekspedycji uczniowie wspólnie uzupełnili piramidę żywienia. W specjalnie przygotowanej „Bazie” każdy uczestnik wyprawy przygotował dla siebie zdrowy posiłek na bazie jogurtu naturalnego ze smacznymi dodatkami takimi jak: bakalie, świeże i suszone owoce. Na zakończenie wizyty w sklepie Tesco dzieci otrzymały książeczki edukacyjne oraz boks edukacyjny do zajęć w sali lekcyjnej.

Wszystkim wycieczka bardzo się podobała, a my wierzymy, że dzięki niej dzieci będą świadomie wybierać tylko to, co zdrowe. Dziękujemy sieci Tesco za fantastyczną, pełną zdrowia inicjatywę!