NA HUCULSKĄ NUTĘ

W czwartek, 12 kwietnia 2018 r. na zaproszenie klas Ib, Ic VIa oraz VIb gościł w naszej szkole pan Victor Trachyk – Hucuł z Ukrainy.

Huculi to grupa etniczna górali zamieszkujących ukraińską i rumuńską część Karpat. Stworzyli oni oryginalną kulturę regionalną z dala od szlaków handlowych, dróg i dużych miast. Ich tradycyjnym zajęciem była hodowla bydła, pasterstwo i myślistwo. Zajmowali się również hodowlą koni. Wyhodowali uchodzące za piękne i bardzo wytrzymałe konie huculskie.

Pan Viktor Trachyk zaprezentował instrumenty muzyczne charakterystyczne dla jego regionu. Dał na nich tak porywający koncert, że wielu uczniów w rytm tej muzyki skocznie tańczyło. Bardzo ciekawie opowiadał o kulturze, zwyczajach i strojach Hucułów.