DORADZTWO ZAWODOWE

DORADZTWO ZAWODOWE W SZKOLE  PODSTAWOWEJ NR 8 W LUBINIE

DORADCA: Adrianna Szczepańska

Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej to, najprościej ujmując, wszystkie działania w ramach działalności szkoły wspierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru typu szkoły ponadpodstawowej, kierunku dalszej edukacji i zawodu.

Lekcje doradztwa zawodowego jako przedmiotu szkolnego przewidziane są dla uczniów klas 7 i 8. W czasie zajęć omawiany jest system szkolnictwa w Polsce, podstawowe zagadnienia związane z planowaniem nauki po ukończeniu szkoły podstawowej oraz rynkiem pracy. Ważną częścią zajęć są zabawy, ćwiczenia i rozmowy pozwalające na lepsze poznanie samego siebie oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.

W naszej szkole działa Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego (WSDZ), który obejmuje działania podejmowane przez szkołę w celu prawidłowego przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia.

Zachęcam uczniów i rodziców do skorzystania z materiałów i narzędzi przydatnych w określaniu dalszej ścieżki edukacyjnej oraz przy wyborze zawodu.

Przydatne linki:

Wyszukiwarka opisów zawodów – pomoże w znalezieniu ciekawie opracowanych kart charakteryzujących wiele zawodów:
-https://doradztwo.ore.edu.pl/wybieram-zawod/

Serdecznie polecam skorzystanie ze strony Mapa Karier. Jest to interaktywna i darmowa baza informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy.
-https://mapakarier.org/

Inne:

-Ścieżki kształcenia w formacie pdf zobacz

-Zasady punktacji w rekrutacji w formacie pdf zobacz

-„Szkołę średnią bez tajemnic” (źródło: Nowa Era) zobacz

-Podręcznik dla kandydata samodzielnie zakładającego konto w systemie (źródło: Vulcan) w formacie pdf zobacz

Ranking szkół średnich:

liceum
-WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
-LUBIN

technikum
-WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE