KSIĄŻKA TO PRZYJACIEL

Według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową tylko 9 % Polaków czyta regularnie książki, a 35 % nie czyta wcale. Dane te dotyczą osób dorosłych. Wśród dzieci i młodzieży sprawa ma się nieco lepiej. Najchętniej czytają dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Później zainteresowanie książkami ogranicza się do lektur i tylko nieliczni pozostają wierni czytaniu.

Tymczasem warto wiedzieć, że:
-Im więcej czytamy, tym więcej słów zapamiętujemy. Wspomaga to m.in. naukę ortografii. Człowiek, który dużo czyta, mądrze się wypowiada, dużo wie i tym samym wzrasta jego poczucie własnej wartości.
-Czytając jesteśmy zmuszeni do tego, by uruchomić naszą wyobraźnię. Książka nie daje nam gotowych obrazów jak film. To pobudza nasz mózg i pozytywnie wpływa na jego pracę. Dzięki wyobraźni jesteśmy bardziej kreatywni.
-Czytanie uwrażliwia też nas na problemy innych. Uczy empatii i kształtuje właściwe postawy społeczne.
-Książka jest jedną z form spędzania wolnego czasu. To rozrywka, która nie wymaga podłączenia do prądu, nie dręczy nas reklamami i nie szpieguje. Książka uspokaja.
-Zaleca się, by czytać 30 minut dziennie. Przeciętna książka liczy ok. 300 stron. Obliczono, że do jej przeczytania trzeba 6-8 godzin. Czytając 30 minut dziennie, miesięcznie przeczytasz dwie książki.

Dbajmy o to, by książka była naszym przyjacielem i jak najczęściej towarzyszyła nam w życiu.

Zdjęcie: www.wkipedia.org