„KOBE IDALGO TAJEMNICE SZYFROWANIA”

„Twój sekret jest twoim więźniem. Jeśli go wypuścisz, ty będziesz jego więźniem.” Edukacyjny projekt matematyczno – informatyczny pod hasłem „Kobe idalgo tajemnice szyfrowania”.

Szyfrowanie służy do zachowania poufności danych. Plik lub przesyłane dane są zniekształcane tak, że tylko właściwe osoby posiadające tajny „klucz” mogą odtworzyć oryginalny tekst. Gdy korzystamy z urządzeń cyfrowych, cały czas używamy systemów opartych na szyfrowaniu: kiedy korzystamy z bankowości internetowej, łączymy się z siecią Wi-Fi, płacimy kartą płatniczą (wkładając ją do czytnika, przesuwając pasek magnetyczny, albo dotykając czytnika). Wokół prawie każdej czynności pojawia się szyfrowanie. Bez szyfrowania nasze informacje byłyby dostępne dla całego świata – każdy mógłby podjechać pod nasz dom i odczytać wszystkie dane przechodzące przez naszą sieć Wi-Fi, a skradzione laptopy, dyski twarde i karty SIM byłyby źródłem wielu informacji o nas.

Szyfrowanie ma kluczowe znaczenie dla użyteczności systemów komputerowych. System szyfrowania często składa się z dwóch programów komputerowych: pierwszy służy do zaszyfrowania danych (nazywanych tekstem jawnym), przekształcając je w coś przypominającego bzdury (szyfrogram), a drugi program służy do odszyfrowania szyfrogramu, zmieniając go z powrotem w tekst jawny. Szyfrowanie i deszyfrowanie polegają na użyciu bardzo sprytnych operacji matematycznych na tekście za pomocą wybranego klucza.

Aby zrozumieć potrzebę szyfrowania oraz poznać jego historię, uczniowie wzięli udział w projekcie „Kobe idalgo – tajemnice szyfrowania”.

Na lekcjach matematyki każdy realizował jedno z zadań.
I zadanie. Historia szyfrowania. Informacje o pierwszych utajnionych wiadomościach. Historia rozwoju technik szyfrowania.
II zadanie. Rodzaje szyfrów. Różne metody szyfrowania.
III zadanie. Atramenty sympatyczne. Co to są atramenty sympatyczne? Zastosowanie różnych substancji jako atramentów sympatycznych.
IV zadanie. Vademecum agenta. Wykonanie słowniczka zawierającego najważniejsze pojęcia kryptologii.
V zadanie. Enigmatyczna historia Enigmy. Historia odkrycia tajemnicy niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigmy.
VI zadanie. Kody używane na co dzień. Przedstawienie kodów używanych na co dzień PESEL, ISBN, NIP, kody kreskowe.
VII zadanie. Nowoczesne szyfry i kody komputerowe. Przedstawienie szyfrów i kodów komputerowych.

Na lekcjach informatyki uczniowie zajmowali się tematem – Historia rozwoju komputerów. A na lekcjach plastyki spojrzeliśmy na temat szyfrowania z przymrużeniem oka realizując temat „Szyfrowanie na wesoło”.

Wyniki swoich przemyśleń uczniowie przedstawili w formie plakatu, albumu lub prezentacji multimedialnej. Efekty ich pracy można było podziwiać na wystawie na I piętrze. W tym czasie odbyła się również sesja popularnonaukowa „Szyfrowanie bez tajemnic”.

Z pewnością projekt ten pozwolił, zarówno tym, którzy brali udział w projekcie jak i tym, którzy mogli zapoznać się z jego efektami, rozszerzyć wiedzę z zakresu szyfrowania. Uczniowie uświadomili sobie potrzebę ciągłego udoskonalania szyfrowania. Każdy może coś zrobić w tej dziedzinie. Zabierajmy się więc do pracy.