Edukacja przez Szachy

szachy

W życiu nie ma nic lepszego, jak rozważny przyjaciel.
Eurypides

23. September 2017, 15:00

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Zwyczaje górnicze

Zwyczaje górnicze Drukuj Poleć znajomemu
05.12.2016.

skoraa_1 W związku z Barbórką - tradycyjnym świętem górniczym, obchodzonym 4 grudnia w dniu św. Barbary uczniowie klas IVa i Vb wraz z wychowawczyniami p. Alicją Mikołajczyk i p. Anetą Biernat mieli okazję poznać jeden ze zwyczajów związanych z tym właśnie świętem.

W Zespole Szkół nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego obejrzeli inscenizację „Skoku przez skórę’’ zaprezentowaną przez uczniów klasy IIa, przygotowującej się  do wykonywania zawodu Technik Górnictwa Podziemnego.

Skok przez skórę to stara tradycja górnicza. Ceremonia ta związana jest z przyjmowaniem nowicjuszy do stanu górniczego przez stare strzechy. Polega na opasaniu skórą i skoku przez nią zgodnie z górniczą tradycją. Ma bogatą oprawę, prowadzi ją Lis Major. Adepci stanu górniczego ubrani są w mundury górnicze, obrzędowi towarzyszą sztandary, lampki górnicze, fanfary oraz chór górniczy. Na zakończenie inscenizacji nasi uczniowie mieli okazję poczuć się jak adepci fachu górniczego, i wziąć udział w tym niecodziennym ceremoniale.

Ponadto uczniowie zostali zaproszeni do tzw. sztolni, czyli miejsca, gdzie przyszli górnicy mogą uczyć się zawodu w warunkach zbliżonych do tych, które zastaną pod ziemią w swojej przyszłej pracy. Wysłuchali też bardzo ciekawego wykładu o pracy górników w kopalni.
skoraa_2 skoraa_3 skoraa_4 skoraa_5
skoraa_6 skoraa_7 skoraa_8 skoraa_9
skoraa_10 skoraa_11 skoraa_12 skoraa_13
skoraa_14 skoraa_15 skoraa_16 skoraa_17