"Ciche zachowanie mile widziane"

halas

Mechanika jest rajem nauk matematycznych, gdyż przez nią dochodzi się do owoców matematyki.
Leonardo da Vinci

21. September 2017, 23:07

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Muzyka szkocka

Muzyka szkocka Drukuj Poleć znajomemu
31.10.2016.

szkocja_0Muzyka szkocka, ale także taniec, śpiew oraz instrumenty, to jedna z najbardziej ciekawych odmian muzycznych w Europie. Charakterystyczne stroje i głośne dudy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć uczniowie klas IIIc, IIId, Va i Vb.

27 października 2016r. gościliśmy w naszej szkole pana Witolda Konopkę – człowieka z pasją. Nasz gość opowiadał dzieciom o muzyce, tradycjach, kulturze i historii Szkocji. W kraju tym był tylko jeden raz. Ten jeden raz wystarczył, aby się Szkocją w pełni zafascynować. Urzekła pana Witolda i nadal urzeka jej historia, literatura, architektura, kulinaria, język, muzyka (oczywiście folkowa!) oraz zapierające dech w piersiach widoki. Malownicze góry, niziny i doliny, bogate architektonicznie miasta… Przede wszystkim jednak dbałość, z jaką w tym kraju obchodzi się z kulturą i tradycjami, widoczną poprzez łączenie, przy wielu okazjach, przeszłości z teraźniejszością.

Wystarczyła jedna podróż, by pan Witold Konopka nie mógł spędzić jednego dnia bez przeczytania chociażby drobnej informacji na temat Szkocji, posłuchania kilku utworów w wykonaniu szkockich zespołów czy też zagrania samemu, na dudach, choćby jednego ze szkockich marszy, reel’ów czy jig’ów. Od dwóch lat, pod okiem Lindsaya Davidsona, uczy się grać na Wielkich Dudach Szkockich (Great Highland Bagpipes).

Ponadto, jest jednym ze współorganizatorów ogólnopolskiego festiwalu tańca i muzyki celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń”. W wolnym czasie zaś stara się zarazić swą miłością do Szkocji Polaków. W naszej szkole z pewnością się to panu Witoldowi udało. Koncert dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

Spotkanie z p. Witoldem zorganizowali wychowawcy klas IIIc (p. K. Gorzelnik), IIId (p. K. Malinowska), Va (p. M. Fecko) i Vb (p. A. Biernat).
szkocja_2 szkocja_3 szkocja_5 szkocja_6
szkocja_7

Zmieniony ( 17.12.2016. )