OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Kontakt ze szkołą

40 lat SP 8 w Lubinie

40

Golden - nasz koń

golden1

Stołówka szkolna

sto

Biblioteka szkolna

2012-2013

TPD i wolontariat

tpd

Edukacja przez Szachy

szachy

Przetargi

Wykaz przetargów

Pliki cookies

Polityka plików cookies

Sport

olimp
Sukcesy sportowe naszych uczniów

Cytat na dziś:

Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.
Gabriel Laub

Do wakacji pozostało:

Obecny czas
23. September 2017, 14:59
Odliczanie do
22. June 2018, 09:00
Pozostały czas
271 dni
18 godzin
0 minut

Ankieta

Jak często korzystasz z dziennika elektronicznego?
 

Strefa dla nauczycieli

Informacje dla nauczycieli

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow List od Tary

 foto

List od Tary Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: admin   
09.06.2016.

gold_1Drodzy Opiekunowie.

Na wstępie bardzo przepraszamy za brak wieści w maju… Pochłonęło nas przygotowywanie manifestacji w Warszawie, a później wywóz koni na letnie pastwiska.

Tara to tylko kilka osób, które są tutaj na stałe, dlatego czasami musimy wybierać, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności. Najważniejsze dla nas wszystkich są konie, dlatego wierzymy, że wybaczą nam Państwo to opóźnienie.

Konie Tary wypasają się już na rozległych łąkach. To właśnie na ten moment czekają całą zimę. Trawa po sam pas, końscy przyjaciele, słońce i wiatr w grzywie – nic więcej do szczęścia nie jest im potrzebne. Dzięki Wam wszystkim udaje nam się dawać im namiastkę końskiego raju – to nasz wspólny sukces i wielkie zwycięstwo.

Przygotowania do wywózki koni zawsze pochłaniają, co najmniej tydzień – trzeba pojechać ocenić, kiedy trawa jest wystarczająco duża, przygotować ogrodzenia, przewieźć barak. Kiedy jedni rozciągają linki kilometrami, inni z nas przygotowują listę koni, które pojadą. Chcemy, by wszystkie, które są na siłach, mogły skorzystać z tego wypasu. Dla koni nie ma lepszego jedzenia niż trawa, nie ma lepszego miejsca niż rozległa łąka. Niestety wielu naszych podopiecznych to już staruszki, które muszą zostać w schronisku, żebyśmy mogli je dokarmiać owsem, podawać specjalne mieszanki i witaminy. Zostają również konie schorowane, które nie byłby w stanie nadążyć za resztą stada. Konie po wypadkach, ze zniszczonymi ścięgnami, ale również konie cierpiące na zaawansowane COPD czy konie, które są alergikami i musiałby cały czas mieć podawane leki. Towarzystwa dotrzymuje im również kilka koni, które na pastwiska nie pojadą, ponieważ prowokowałyby ucieczki kilka razy na dobę… Mamy konie, którym elektroniczny pastuch w niczym nie przeszkadza. Jednak dla tej niewielkiej garstki, która zostaje na miejscu, mamy pastwisko, które w zupełności im wystarcza na całe lato, nie są więc pokrzywdzone, a my możemy szybko reagować w razie potrzeby.

Kiedy większość koni wyjeżdża na pastwiska staramy się tak rozlokować pozostałe, żeby nie miały powodów do narzekań. Przenieśliśmy na przykład kucyki na duży trawiasty padok, a Celnika w spokojniejsze miejsce, tuż obok Miłej i Mgiełki, żeby wszyscy byli blisko nas, ale też mieli dużo spokoju.

Golden został w Tarze, ale wygląda na zadowolonego. Ma dużo przestrzeni i trawy pod dostatkiem, którą pałaszuje w towarzystwie kochanej Elektry. Przenieśliśmy ich na duży padok za stajnią suską, gdzie mają naprawdę sporo przestrzeni.

Zdjęcia Goldena
gold_2a gold_2 gold_3 gold_4

Podobnie jak u ludzi, również dla naszych podopiecznych wiosna to też nasilone reakcje alergiczne na wszelkie pyłki. Wśród koni alergie są bardzo częste, a ten rok jest wyjątkowo ciężki pod tym względem.

Zachęcamy do przeczytania Kącika Medycznego Tary (tekst poniżej).

Alergie u koni. Dolegliwości alergiczne u koni dzielimy na skórne, pokarmowe i oddechowe. Alergeny to między innymi: pyłki, roztocza, zarodniki grzybów, składniki paszy podawanej koniom, ugryzienia owadów, środki chemiczne, leki. Objawy alergii u koni:
1) świąd skóry, wycieranie, łupież, strupy, zgrubiała skóra,
2) pokrzywka (zwłaszcza na szyi, łopatkach; bąble w miejscach ukąszeń owadów),
3) objawy ze strony układu oddechowego: RAO/COPD – podobne do astmy u ludzi, łzawienie, kaszel, katar – więcej w reportażu,
4) objawy ze strony układu pokarmowego – biegunki, chudnięcie mimo dobrego karmienia.

Każdą reakcję alergiczną powinniśmy konsultować z lekarzem weterynarii. Objawy podobne do alergii mogą dawać np. pasożytnicze choroby skóry – nie ma wtedy sensu podawanie leków przeciwalergicznych. W ustaleniu alergenów może pomóc dieta eliminacyjna, testy skórne lub badanie krwi. Przy ustalaniu źródeł dolegliwości użyteczne mogą się okazać informacje o wieku konia, w jakich warunkach przebywa (stajnia, pastwisko) czy porównanie do stanu konia w czasie różnych pór roku.

Postępowanie z koniem, który ma alergię:
1) unikanie ekspozycji na alergen: eliminacja uczulającego pokarmu, zwalczanie owadów, czystość w stajni, zwilżanie ujeżdżalni, konie uczulone na kurz lepiej czują się na pastwisku,
2) zwłaszcza przy alergiach całorocznych – immunoterapia (stopniowo przygotowuje organizm do radzenia sobie z coraz wyższą dawka alergenu), łagodzi objawy choroby,
3) leki sterydowe są stosowane w stanach ostrych ale długotrwałe stosowanie ma skutki uboczne i nie może być jedynym działaniem – zmiana diety i warunków życia konia to podstawa,
4) terapie naturalne: akupunktura, aromaterapia (np. olejki mięty, rozmarynu, eukaliptusa); masaże i chiropraktyka; zioła (spirulina, zioła chińskie, łopian, koniczyna czerwona; na egzemę – żywokost, nagietek, oczar oraz dodatek drożdży paszowych do diety; rumianek – także w formie kompresów na skórę),
5) dieta: u koni z alergiami skórnymi - eliminacja pokarmów zbyt grzejących i słodkich, sprzyjających stanom zapalnym: cukier, melasa, kukurydza. Dodatek do diety siemienia i dobrej jakości oleju lnianego wzmacnia system immunologiczny, korzystne zwłaszcza przy alergiach skórnych.
6) konie alergiczne często mają podrażniony/źle działający układ pokarmowy. Pomagają zioła oczyszczające i tonizujące: pokrzywa, przytulia (bardzo dobrze sprawdza się u koni skłonnych do pokrzywek lub/i opojów), nagietek.


Nasze konie wzięły udział w reportażu na ten temat.
Reportaż, w którym wzięły udział nasze konie (zaczyna się w 8min 42s) zobacz

W czerwcowym mailu podeślemy zdjęcia z pastwisk, będzie na nich dużo zieleni i słońca. Mamy nadzieję, że choć trochę oddadzą to szczęście, które na żywo tak bardzo widać w końskich oczach. I korzystając z okazji, serdecznie zapraszamy do Tary, zapraszamy na pastwiska, dla nas to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi.


                                                Pozdrawiam serdecznie:
                                                Katarzyna Kawka: koordynator ds. adopcji

Zmieniony ( 27.08.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »