Edukacja przez Szachy

szachy

Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.
Autor nieznany

23. September 2017, 14:59

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Marzec w Tarze

Marzec w Tarze Drukuj Poleć znajomemu
19.03.2016.

gold_marzec_1 Drodzy Przyjaciele!

W Tarze cały czas coś się dzieje. Ostatnie tygodnie były dla nas bardzo intensywne. Teraz bardzo dużo czasu poświęcamy na organizowanie sprzeciwu wobec importu mięsa końskiego, a nawet żywych koni do Japonii.

Zdjęcia Goldena:

gold_marzec_2 gold_marzec_3 gold_marzec_4 gold_marzec_5
gold_marzec_6 gold_marzec_7 gold_marzec_8 gold_marzec_9

W połowie marca przyszedł czas na coroczne szczepienie wszystkich koni. Dzięki wprawie naszego weterynarza i pomocy Piotra oraz wolontariuszy wszystko poszło bardzo sprawnie.
szczepienia

Z przyjemniejszych wieści: dopuściliśmy do końskiego stada Soleil, która przyjechała do nas z tegorocznego targu w Skaryszewie. Soleil w stadzie - zobacz film.

Z kolei dosłownie przed kilkoma dniami dotarły do nas źrebaki (a w zasadzie młode konie): Jowisza, Nepal i Izabela. Soleil, i później Jowisz bardzo szybko się odnalazły, ku naszemu zaskoczeniu młodziutki, bardzo delikatny i z pozoru wycofany Jowisz już po kilkunastu minutach miał kompanów do zabawy. Izabel, a zwłaszcza Nepal, z którą się trzyma, ostrożniej podchodzą do całego stada, ale dajmy im trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Patrzenie na całe tarowe stado to czysta przyjemność.

W listopadowej wiadomości nasze konie pomogły nam powtórzyć końskie maści, tym razem szukaliśmy na ich pyskach i nogach tzw. odmian. Okazało się, że w Tarze mamy prawie wszystkie (prawie, ponieważ żaden z naszych podopiecznych nie ma na pysku latarni – Finisz jest blisko, ale o jedno oko za mało…).

Ale do rzeczy. Odmianami nazywamy białe plamy na ciemniejszej sierści, z którymi konie już się rodzą. Zasadniczo białe odmiany występują na białej skórze, jedynie bardzo drobne plamki pojawiają się na ciemnej skórze. Ta informacja pozwala zauważyć odmiany u siwych koni, które z wiekiem wyjaśniały. Odmiany występują tylko na niezabarwionej skórze.

Na końskiej głowie możemy odróżnić następujące odmiany:
-siwizna: pojedyncze białe włosy na środku czoła,
-kwiatek: mały, ścisły pęk białych włosów na czole,
-gwiazdka: różnej wielkości biała plama na czole, najczęściej okrągła,
-chrapka: biała plama pomiędzy nozdrzami i/lub poniżej,
-gwiazdka ze strzałką: gwiazdka przechodząca kreskę,
-gwiazdka i strzałka: gdy gwiazdka i strzałka są oddzielne,
-łysina: podłużna, biała plama od oczu po nozdrza; wyróżniamy łysinę wąską, szeroką i skośną,
-latarnia: łysina, która zachodzi aż na oczy i nozdrza,
-warga dolna biała: przód dolnej wargi jest biały,
-żabi pysk: skóra na wargach jest nakrapiana,
-mleczny pysk: dolna część całej głowy, czasem nawet aż po uszy, jest jednolicie biała.

Przykłady wśród tarowych koni:
-chrapka: Ballada chrapka_ballada
-dolna warga: Lir  dolna_warga_lir
-gwiazdka: ekipa koni gwiazdka_ekipa
-gwiazdka i chrapka: Luna gwiazdka_i_chrapka_luna
-gwiazdka, strzałka i chrapka: Rett i Hugo gwiazdka_strzaka_i_chrapka_rett_i_hugo
-kwiatek: Bruce kwiatek_bruce
-łysina: Mała ysina_maa
-piętno palone: Hades pitno_palone_hades
-szeroka łysina: Sybilla szeroka_ysina_sybilla
-wąska łysina: Sylwia wska_ysina_sylwia
-żabi pysk: Drop abi_pysk_drop
-rybie oko: Soleil rybie_oko_soleil
-siwizna: Tara siwizna_tara

Odmiany występują również na nogach koni. Tutaj posłużymy się obrazkiem, ale w naszym stadzie można znaleźć każdą z nich.
odmiany_na_nogach

Dodatkowo, w opisie wyglądu konia zaznacza się takie cechy jak: rybie oko, ucięte ucho, krzywy ogon czy piętno palone lub znak wymrożony. Niestety niektóre z naszych koni zostały w ten sposób naznaczone.

Według wielu hodowców koni metoda wypalania znaków jest stosowana od ponad 100 lat i jest elementem tradycji. Według nich sprawdza się też lepiej przy identyfikacji koni niż wprowadzone kilka lat temu chipy – wypalone litery i liczby odwzorowują znak rasy, numer stada, symbol stadniny czy prywatny znak właściciela. Wydana 25 czerwca 2009r. przez Komisję Europejską ustawa regulująca kwestię elektronicznej identyfikacji zwierząt wprowadziła jednakże obowiązek identyfikacji poprzez czipowanie koni urodzonych po dniu 1 lipca 2009r. oraz posiadania przez nie paszportu.

Pozdrawiam serdecznie:
                                             Katarzyna Kawka: koordynator ds. adopcji

Zmieniony ( 21.05.2016. )