OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Kontakt ze szkołą

40 lat SP 8 w Lubinie

40

Golden - nasz koń

golden1

Stołówka szkolna

sto

Biblioteka szkolna

2012-2013

TPD i wolontariat

tpd

Edukacja przez Szachy

szachy

Przetargi

Wykaz przetargów

Pliki cookies

Polityka plików cookies

Sport

olimp
Sukcesy sportowe naszych uczniów

Cytat na dziś:

Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś.
Ludwig van Beethoven

Do wakacji pozostało:

Obecny czas
23. September 2017, 14:50
Odliczanie do
22. June 2018, 09:00
Pozostały czas
271 dni
18 godzin
9 minut

Ankieta

Jak często korzystasz z dziennika elektronicznego?
 

Strefa dla nauczycieli

Informacje dla nauczycieli

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow 40 lat "Ósemki"

 foto

40 lat "Ósemki" Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: admin   
10.12.2015.

sala_ewa_85„Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia.
Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi".                                                                 Christian
Schütz


3 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości jubileuszowe 40-lecia placówki. Ten dzień przywitał nas piękną i nieoczekiwaną, jak na tę porę roku, pogodą. O godzinie 9:00 została odprawiona msza święta w Kościele p.w. św. Jana Bosko, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marek Mendyk. W liturgii eucharystycznej wzięła udział dyrekcja, zaproszeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodzice.

Część oficjalną poprowadziła Pani Wicedyrektor Krystyna Filon. Uroczystości jubileuszowe uświetniła Orkiestra Górnicza ZG "Rudna" w Polkowicach pod batutą Pana Leszka Dudka. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Pani Dyrektor Bożena Małek przywitała wszystkich zgromadzonych na sali i wygłosiła krótkie przemówienie, w którym podkreśliła, że: "Nasza "8" nie jest jedynie miejscem czy instytucją, ale rodziną".

Zaproszonymi gośćmi byli:
-Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marek Mendyk;
-p. Andrzej Rydzewski - ostatni z żyjących najbliższych współpracowników Jana Wyżykowskiego;
-p. Aneta Mięsowicz - córka jednego z I-szych dyrektorów kopalń, pioniera;
-p. Jadwiga Musiał - Przewodnicząca Rady Powiatu;
-p. Marian Węgrzynowski i p. Dariusz Jankowski - Wiceprzewod. Rady Miejskiej;
-p. Marzena Reutt - Dyrektor biura Prezydenta Miasta Lubina;
-p. Małgorzata Życzkowska-Czesak - Przewod. Komisji Oświaty i Dyr. CK „Muza”;
-p. Zbigniew Warczewski - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Palium” w Lubinie;
-p. Kazimierz Pleśniak - Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy;
-ks. Stanisław Gorczakowski - Proboszcz Parafii św. J. Bosko w Lubinie;
-p. Beata Goldszajdt - Prezes Oddziału ZNP Lubin;
-p. Scarlett Szyłogalis - Prezes Fundacji „Tara” w Piskorzynie;
-p. Wanda Wdowiak - radna, Społeczny Opiekun Izby Pamięci J. Wyżykowskiego w Sieroszowicach;
-p. Elżbieta Galas - Dyrektor PPP w Lubinie;
-p. Stanisława Lewandowska - Dyrektor MOPS w Lubinie;
-p. Anna Słowikowska - wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Palium” w Lubinie;
-p. Elżbieta Palej - Okręgowy Rzecznik Praw Dziecka;
-p. Monika Tomko-Klubek - kierownik warsztatów terapii zajęciowej w Fundacji Brata Alberta;
-p. Andrzej Banaszak - Pionier Polskiej Miedzi (były dyrektor departamentu geolog.);
-p. Robert Leszczyński - Przedstawiciel Centrali Spółki KGHM;
-p. Irena Popiwczak oraz p. Urszula Kozon - Inspektor Organizacji i Kadr UM w Lubinie;
-dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek noszących imię Jana Wyżykowskiego: p. Alina Szewczuk, p. Olga Podebry, p. Marian Szagała, p. Paweł Klimaszewski;
-dyrektorzy lubińskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: p. Bożena Zarzycka, p. Sylwia Socha, p. Bernadetta Krug, p. Barbara Szymańska, p. Grażyna Dąbrowska, p. Elżbieta Giżewska, p. Władysława Matus, p. Elżbieta Sikora, p. Bożena Latos, p. Bożena Kowal, p. Joanna Piękna, p. Krystyna Głowacka, p. Lucyna Józefów, ks. Marcin Kozyra, p. Wiesław Bartoszewicz, p. Marta Pilecka – Lalewicz, p. Mateusz Marciniak, p. Jolanta Dubińska, ks. Dariusz Kułan, p. Józef Marciniszyn, p. Bogdan Dudek;
-p. Edward Koszela - przew. Okręgowej Komisji Rewizyjnej TPD w Legnicy;
-p. Renata Nocko - psycholog Hospicjum domowego i stacjonarnego w Lubinie oraz lekarz hospicyjny p. Ewa Sołtysiak;
-przyjaciele od lat współpracujących ze szkołą w osobach: p. Paweł Niewodniczański, p. Jan Demczak, p. Marcin Duszyński
(leśniczy Nadleśnictwo Lubin);
-emeryci i renciści;
-byli dyrektorzy szkoły w latach 1975 - 2003: p. Janina
Nasiadko (żona I - szego dyrektora Józefa Nasiadko), p. Halina Kochanek, p. Stanisław Laszczyński, p. Andrzej Krug, p. Mieczysława Paluszkiewicz, p. Ryszard Kwiecień, p. Krystyna Pawlinow;
-byli wicedyrektorzy szkoły w latach 1975 - 1994: p. Teofila Ziółkowska, p. Wiesława Jagodzińska, p. Alina Michalska, p. Adela Zimna, p. Janina Ziarnik, p. Krystyna Mularczyk;
-
Prezydium Rady Rodziców - p. Przemysław Perucki, p. Bogdan Skonieczny, p. Magdalena Rogalska, p. Joanna Nowak, p. Anna Błaszkiewicz, p. Beata Wadowska, p. Grzegorz Rostkowski;
-Dyrekcja Szkoły, jej pracownicy i uczniowie.

Takiej atmosfery radości trudno szukać w innym miejscu. Do dyrekcji kierowane były życzenia, podziękowania i gratulacje. Wręczano także kwiaty. Podczas krótkiej przemowy poszczególnych gości wyrażone zostało uznanie dla Szkoły Podstawowej nr 8 za trud oświatowy i wychowawczy.

Do refleksji nad przemijaniem, przeszłością i przyszłością szkoły skłoniła zebranych, przedstawiona na prezentacji, historia placówki, którą zaprezentowała Pani Judyta Filon.

Ważnym elementem jubileuszu było przyznanie na wniosek Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy odznaki "Przyjaciel Dziecka" z okazji działalności dla dobra dzieci i szczególnie aktywną pracę Koła Przyjaciół Dzieci. Sztandar Szkoły został odznaczony przez Prezesa Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy, p. Kazimierza Pleśniaka, z którego to rąk p. Dyrektor odebrała Akt Nadania Odznaczenia. Odznaką "Przyjaciel Dziecka" odznaczona została Pani Krystyna Filon, a medalem pamiątkowym 70-lecia TPD w Legnicy Pani Dyrektor Bożena Małek oraz Pani Elżbieta Michalak - przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert pokoleń ,,A czas jak rzeka płynie", który poprowadziła dziennikarka TVP, a zarazem była uczennica szkoły, p. Magdalena Pawlinow. Na wstępie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali pieśń, pt. „Naszej Jubilatce". Wielkie oczarowanie publiczności sprawił taniec zespołu „Luz" do piosenek musicalu „Greace". Oprócz tańca, mieliśmy do czynienia z grą aktorską dwójki uczniów, którzy w doskonały sposób wcielili się w głównych bohaterów filmu. Uczniów do tego występu przygotowała Pani Elżbieta Michalak. Marysia Rogalska, uczennica klasy V, wystąpiła wraz ze swoją mamą, absolwentką naszej szkoły, w piosence „Bo jak nie my to kto?". Oliwia Stefanowska z klasy II, laureatka Złotej Nutki w XXII Dziecięcym Konkursie Wokalnym, uświetniła występ utworem, pt. „Czekolady ach", natomiast Maciej Pachucki z klasy VI, również laureat Srebrnej Nutki w XXII Dziecięcym Konkursie Wokalnym, zaprezentował się podczas śpiewania o „Zakręconych nastolatkach". Od lat tradycją naszej szkoły jest to, że każdy uczeń klas IV-VI szkoli się w grze na flecie prostym. Tego dnia fleciści postanowili uświetnić uroczystość wspólnym występem, prezentując „Odlotowy mix fletowy". Oprócz gry na flecie podopieczni udowodnili, że nie straszna im nauka gry na innych instrumentach. Martyna Osękowska, uczennica klasy VI, zaprezentowała grę na flugelhornie, natomiast Magdalena Tyrpa z klasy IV wykonała „Jingle bells" na skrzypcach. Cieszy nas fakt, że w tak ważną dla nas uroczystość zaangażowali się byli uczniowie szkoły. Absolwentki zespołu „Luz" zrobiły piękne show, prezentując pokaz tańca nowoczesnego. Marysia Rogalska zaśpiewała „Alleluja" wraz z absolwentką p. Sylwią Bodnar, która również zaszczyciła nas swoim występem w utworach „Radość najpiękniejszych lat" i „Thank you for the music". Finałowym wydarzeniem było zaśpiewanie przez wszystkich „Jesteśmy razem", a także Pieśni szkoły. Uczniów do tak wspaniałych występów przygotowała Pani Joaana Starzyńska.

Nikt czasu nie liczył, ale ten mijał nieubłaganie. Wielu tych, którzy przyszli po latach do szkoły, odchodziło, unosząc wspomnienia i umawiając się na następne spotkanie. Może na kolejnym jubileuszu, może wcześniej, może w szkole, może gdzie indziej, ale na pewno zachowanym w sercu wspomnieniem lat spędzonych w „Ósemce".
sala_ewa_97 sala_ewa_37 sala_ewa_49 sala_ewa_3
więcej zdjęć 

Zmieniony ( 25.04.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »