Edukacja przez Szachy

szachy

Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy, i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy.
Adam Mickiewicz

23. September 2017, 14:59

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Przygotowania do zimy w Tarze

Przygotowania do zimy w Tarze Drukuj Poleć znajomemu
03.11.2015.
padok_10 31 października 2015r. otrzymaliśmy kolejny list od pracowników Fundacji Tara.

Dodatkiem do listu są zdjęcia  podopiecznych Tary.

Drodzy Przyjaciele.

Tym razem nie prześlemy zdjęć Waszego podopiecznego. Dla odmiany przygotowaliśmy krótki filmik, na którym możecie zobaczyć swojego konia. Miłego oglądania! Film zobacz

W Tarze rozpoczęły się przygotowania do zimy – remonty boksów, docieplenia i uszczelnienia wiat, rozkładanie specjalnej folii budowlanej na poddaszu głównej stajni, gdyż nie udało nam się uzbierać na remont dachu, magazynowanie i zabezpieczenie pokarmu dla zwierząt.

Konie także szykują się na zimę – zaczęły obrastać grubą sierścią, stopniowo przestawiane są na żywienie sianem. W ciągu najbliższych dni zaczniemy je sprowadzać na noc do stajni, póki co hasają jeszcze całodobowo na świeżym powietrzu.

Konie przyjechały już z pastwisk. Tym razem zwoziliśmy je sukcesywnie, przez kilka dni jednym bukmanem. Nie organizowaliśmy dużej akcji zwózki, jak to zwykle bywało, z kilku powodów. Pierwszym były spadające temperatury i kończąca się trawa. Musieliśmy także wziąć pod uwagę okres, w którym osoba transportująca miała akurat wolny termin, by powozić konie. Pomimo tego, że było nas niewiele, transport przebiegł bardzo spokojnie, konie prawie same wchodziły do przyczepy i łagodnie wychodziły, nie czyniły żadnych problemów.

W tym roku wypas na łąkach użyczanych nam przez PTPP „pro Natura” trwał od 23 maja do 20 października. Z dobrodziejstw pastwisk korzystało 65 koni. Trawa jest dla tych zwierząt najlepszym pożywieniem. Tak przystosowała je natura. Jest bardzo dobrze przyswajalna, zawiera witaminy i składniki odżywcze niezbędne koniom. Dodatkowo na łąkach rosną przeróżne zioła i kwiaty, które urozmaicają posiłek. Łąki „pro Natury” to czysta ekologia – te ogromne tereny od wielu lat nie stosuje się tam żadnej chemii. Pastwiska to także ogromne przestrzenie, po których konie mogą do woli brykać, galopować, tarzać się i robić wszystkie rzeczy, które sprawiają, że konie są szczęśliwe.

Konie, które przyjechały z pastwisk dołączyły do stada „na górce”. Pogoda pozwala na to, aby spędzały jeszcze całe dnie na dworze, ale przyzwyczajamy je już do zimowego jedzenia. Codziennie dostają na padoku siano i marchew, co widać na zdjęciach jesiennego albumu z  Tary.

Na początku listopada będziemy mieć w Tarze kowala, wszystkie konie będą miały robione kopytka, ale o tym więcej w kolejnym mailu.
jesien_12 jesien_18 jesien_46 jesien_48
więcej zdjęć

Pozdrawiam serdecznie:
                                         Weronika Duszak:koordynator ds. adopcji

Zmieniony ( 11.12.2015. )