Edukacja przez Szachy

szachy

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

23. September 2017, 14:58

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Wycieczka klasy IIIb do Piskorzyny

Wycieczka klasy IIIb do Piskorzyny Drukuj Poleć znajomemu
04.10.2015.

3b_gold_11 października 2015r. klasa IIIb pojechała do siedziby Fundacji Tara w Piskorzynie koło Wińska. Towarzyszyła im  11-osobowa grupa rodziców, mocno zainteresowanych Tarą i adoptowanym przez szkołę koniem.

Data wizyty u Goldena nie była przypadkowa - wypadła między Dniem Zwierząt i Dniem Sprzątanie Świata.

Jak przystało na gości, przyjechaliśmy z bagażnikiem autobusowym pełnym prezentów. Były różnorodne karmy dla zwierzaków oraz koce, kołdry, które będą ciepłymi legowiskami w zimne dni. Dodatkiem do prezentów były ciepłe słowa i wiele serdeczności dla zwierzaków i ludzkiej załogi Tary.

Po wybiegach prowadziły nas Weronika i Kasia,  koordynatorki ds. adopcji. To one wysyłają  do Ósemki wieści o Goldenie. Kiedy doszliśmy do niego, poczuliśmy się dumni. Nasz koń jest przepiękny. Ogromny, z lśniącą kasztanową sierścią i długą grzywą. Chętnie przyjmował marchewkowe podarki do czasu, gdy dama jego serca, Elektra, przypomniała mu, kto rządzi na tym wybiegu i kto ma pierwszeństwo do głaskania i przekąsek. I Golden posłusznie odsunął się na bok.

Przy ognisku czekała na nas pani Prezes Fundacji, Scarlett Szyłogalis. Opowiedziała nam historię Tary, tragiczne życiorysy podopiecznych. Każde z przebywających tu zwierząt jest ofiarą ludzkiego okrucieństwa. Dzięki opiece, leczeniu, dobrej karmie i miłości wiele z nich odzyskało zdrowie i wygląda tak, jak Golden. Miło było pomyśleć, że ten koński raj Tara w drobnej części istnieje też dzięki naszym, ósemkowym złotówkom. Pani Scarlett jak zwykle przypomniała, że drzwi Tary są zawsze otwarte dla odwiedzających i tych, którzy chcą pomóc zwierzętom.

Po czasie dla zwierząt przyszedł czas na sprzątanie świata. Worki, rękawiczki i ruszyliśmy zbierać świeżo wygarnięte przez ciągnik wiekowe śmieci i sznurki sprzed końskich stajni. Całkiem sporo tego wyzbieraliśmy! Janek oprócz śmieci znalazł końską podkowę – miał niesamowite szczęście, bowiem tarowe konie chodzą boso (bez podków) a ta zaplątała się z jakiś przedtarowych czasów.

Jeszcze odwiedziliśmy końską spiżarnię – świetne miejsce! Nieco udeptaliśmy koniom siano i słomę, mając przy tym znakomitą zabawę. Ostatni punktem programu było żegnanie się ze zwierzakami. Chory Silwer, śliczna Mgiełka i zabawne kozy i owce, które chodziły na nami licząc na kolejne przysmaki. Dostały mnóstwo głaskania i obietnicę, że jeszcze tu wrócimy.

Pełni wrażeń wracaliśmy do własnego świata, układając w głowach wspomnienia, żeby najdokładniej opowiedzieć je rodzicom. Równie pełni wrażeń byli też obecni w Tarze rodzice z IIIb. „Każdy z rodziców i uczniów ósemki powinien tam przynajmniej raz pojechać, żeby zrozumieć, jak wiele dobrego może zrobić serce i jedna złotówka miesięcznie. Właściwie powinniśmy płacić nie za 10  ale za 12 miesięcy”- podsumowały wizytę mamy uczniów IIIb.

Obecnie w Tarze mieszka około 200 zwierząt, w tym 117 koni. Poznaliśmy tylko część, która nie wyjechała na „końskie wakacje”. 65 koni przebywa teraz na letnich pastwiskach na łąkach objętych programem „Natura 2000”. Czują się tam znakomicie, co można zobaczyć osobiście lub na dołączonych tu zdjęciach.
3b_gold_5 3b_gold_17 3b_gold_24 3b_gold_46
więcej zdjęć

Zmieniony ( 04.11.2015. )