Edukacja przez Szachy

szachy

Nauka jest jak niezmierne morze.Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Stefan Żeromski

23. September 2017, 14:59

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Sierpniowe pozdrowienia od Goldena

Sierpniowe pozdrowienia od Goldena Drukuj Poleć znajomemu
20.09.2015.

gold20 września 2015r. dotarł do nas kolejny list od pracowników Fundacji Tara o naszym koniu Goldenie, którego treść zamieszczamy poniżej.
Wraz z listem otrzymaliśmy także kolejne zdjęcia naszego podopiecznego.

Drodzy Opiekunie Goldena.

Adoptowany przez Was koń pozdrawia wakacyjnie!
gold_1 gold_2 gold_3 gold_4
gold_5 gold_6 gold_7 gold_8

Koniom, tak jak nam wszystkim upały i susza dają się we znaki. Palące słońce trochę wysuszyło trawę, nie jest już ona tak soczysta. W dzień konie nie mają ochoty na brykanie i zabawy, głównie odpoczywają. Na szczęście chłodniejsze wieczory i rześkie poranki pozwalają im trochę odetchnąć. Jeśli mają taką możliwość, konie chętnie korzystają z kąpieli. Nie pływają ale uwielbiają chlapać się w wodzie. Po zmoczeniu sierści często tarzają się w ziemi, tworząc warstwę oblepiającego ich błotka – to dla nich naturalna ochrona przed owadami. Czasami pomagamy im się trochę schłodzić, co widać na załączonych obrazkach.
wodagold_1 wodagold_2 wodagold_3 wodagold_4
wodagold_5 wodagold_6 wodagold_7 wodagold

Jak wygląda odpoczynek i sen koni? Z natury są płochliwe, to zwierzęta uciekające. Dlatego często odpoczywają na stojąco, w gotowości do ucieczki. Umożliwia mu aparat ustaleniowy konia, który polega na tym, że przednie nogi blokują się w stawach pozostając w bezruchu. Płyn w torebkach stawowych wysycha i noga nie zgina się tak łatwo. Wszystkie mięśnie kończyny odpoczywają, zablokowana noga nie potrzebuje żadnego wysiłku, by stać prosto. Aparat ustaleniowy w tylnych nogach jest słabszy. Dlatego konie odstawiają jedną tylną kończynę, kładąc ją na puszce kopytowej.  Co jakiś czas zmieniają nogę, kiedy ta dźwigająca cały ciężar się zmęczy. Jeśli jednak koń jest w stadzie i czuje się bezpiecznie, śpi w pozycji leżącej. Zwierzęta kładą się w określonej odległości od siebie, zachowując dystans ok. 2 – 3 metry. Nigdy jednak nie kładą się wszystkie.  Robią to na zmianę – kiedy jeden śpi, przyjaciel go pilnuje. Wypas na pastwiskach trwa w najlepsze. Konie są w swoim naturalnym środowisku. Widać, że są szczęśliwe.

Pozdrawiam serdecznie:                                                               Katarzyna Kawka: koordynator ds. adopcji
Zmieniony ( 24.10.2015. )