Edukacja przez Szachy

szachy

Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś.
Ludwig van Beethoven

23. September 2017, 12:50

You are here: Aktualności arrow Aktualności arrow Flaga Polski

Flaga Polski Drukuj Poleć znajomemu
06.03.2015.
flaga_polski

Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa. Kolory flagi polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień (często spotykana może symbolizować przelaną krew w walce w obronie kraju) oraz biel (oznacza ona wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie). Te przyjęte przez sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Powszechnie biel z czerwienią utkwiły w świadomości Polaków w 1792 roku, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Wszystkie damy ubrały wówczas białe suknie przepasane czerwonymi wstęgami. Miało to nawiązać do białego orła na czerwonym tle.

Dopiero jednak 7 lutego 1831 roku, podczas obrad Sejmu Królestwa Polskiego, na wniosek Walentego Zwierkowskiego, oficjalnie ustanowiono barwy państwa i tym samym flagi narodowej. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, potwierdzono te ustalenia. Czerwień i biel stanowiły składowe flagi polskiej. W dwa lata później, określono czerwień jako karmazyn, a w 1927 roku zmieniono odcień czerwieni na cynober.

2 maja nie jest przypadkową datą dla święta Flagi Rzeczpospolitej. Dokładnie w tym dniu w 1945 roku, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie, podczas zwycięskiej ofensywy na to miasto. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Zmieniony ( 06.03.2015. )