IIIA W SĄDZIE

5 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy IIIa zostali zaproszeni do Sądu Rejonowego w Lubinie. Powodem był pomysł przeprowadzenia rozprawy sądowej nad bohaterką lektury – i dzięki uprzejmości pani Prezes Sądu te nietypowe zajęcia odbyły się z bardzo nietypowym miejscu czyli na prawdziwej sali rozpraw. Wszyscy uczestnicy rozprawy trzymali się ściśle reguł procesu a także mieli okazję wystąpić w najprawdziwszych togach.

Rozprawa odbyła się zgodnie z realiami – był zespół sędziowski (Laura i Weronika), był prokurator (Marek), obrońcy (Laura i Wojtek) oraz oskarżona (Aurelia).  Zeznania składali kolejno świadkowie (Julia, Szymon, Olivier, Antek, Maks, Kasia, Ania, Wiktor), sędziny starannie rozważyły wszystkie argumenty oskarżenia i obrońców i wydali wyrok, po uwzględnieniu okoliczności łagodzących.

Cały przewód był protokołowany przez Panią Joannę Andelt  i pełen protokół trafił do każdego uczestnika rozprawy jako bardzo ciekawa i niezwyczajna pamiątka tych nadzwyczaj interesujących zajęć.

Mimo przygotowania do rozprawy, mimo znajomości lektury i konwencji zabawy, wszyscy jej uczestnicy odczuwali autentyczną tremę i obawę, ale poradzili sobie znakomicie.

Uczniowie klasy IIIa oraz wychowawczyni Ewa Rogowska bardzo dziękują Pani Prezes Sądu Rejonowego w Lubinie, sędzi Magdalenie Krajewskiej oraz Pani Joannie Andelt  za pomysł i zgodę na przeprowadzenie lekcji w sądzie. Nie tylko była to świetna zabawa ale też możliwość dokładnego pokazania pracy sądu, prawników. Dziękujemy!