Historia

Szkoła Podstawowa nr 8 została oddana do użytku 21 sierpnia 1975 roku. Naukę rozpoczęło 481 uczniów w 19 oddziałach. Pracę podjęło 29 nauczycieli w dość trudnych warunkach. Szkoła nie posiadała jeszcze szatni, sali gimnastycznej i boiska. Teren wokół był ogromnym placem budowy. Uczniowie, nauczyciele i rodzice sami porządkowali i urządzali sale lekcyjne, stawiali płoty, sadzili drzewa. Stopniowo w szkole przybywało uczniów i nauczycieli, nauka odbywała się nawet na trzy zmiany. Kolejnymi dyrektorami szkoły byli: Józef Nasiadko, Halina Kochanek, Stanisław Laszczyński, Andrzej Krug, Mieczysława Paluszkiewicz, Ryszard Kwiecień, Krystyna Pawlinow, Bożena Małek, oraz – obecnie – Chrystian Halicz.

Szkoła dzisiaj:

Obecnie (rok szkolny 2023/2024) w szkole uczy się 652 uczniów w 25 oddziałach. Pracuje tu 57 nauczycieli.
W 2003 r. szkoła otrzymała imię Jana Wyżykowskiego. Posiadamy własny sztandar i pieśń.

W roku szkolnym 2005/2006 uzyskaliśmy certyfikat „SZKOŁY Z KLASĄ”.
W latach szkolnych 2006/2007 i 2015/2016 uzyskaliśmy certyfikaty (certyfikaty są przyznawane na trzy lata) „SZKOŁY DBAJĄCEJ O BEZPIECZEŃSTWO”.
W roku szkolnym 2009/2010 uzyskaliśmy certyfikat „SZKOŁY ENERGICZNIE CHRONIĄCEJ ŚRODOWISKO”.

W roku szkolnym 2015/2016 uzyskaliśmy certyfikat „POTWIERDZAJĄCY NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ OFEROWANYCH USŁUG EDUKACYJNYCH”.

W roku szkolnym 2018/2019 uzyskaliśmy certyfikat „BEZPIECZNEJ PLACÓWKI OŚWIATOWEJ”.

Bazę szkoły stanowią:
• 22 sale lekcyjne,
• 2 pracownie komputerowe,
• 2 pracownie języków obcych,
• pracownia fizyczno-chemiczna,
• pracownia przyrodnicza,
• sala do zajęć z rytmiki i gimnastyki korekcyjnej,

• biblioteka z czytelnią,
• 4 świetlice,
• stołówka,
• 2 sale gimnastyczne,
• 3 nowoczesne boiska (w tym jedno boisko z bieżnią okólną i jedno z oświetleniem),
• gabinet pielęgniarski,
• gabinety dyrektora, wicedyrektora, pedagoga, pedagoga specjalnego i psychologa,
• pomieszczenia administracyjno-gospodarcze,
• sekretariat,
• szatnie.

Współpracujemy z instytucjami na terenie miasta i gminy, które wspierają naszą działalność. Dzięki sponsorom wykonaliśmy wiele remontów wewnątrz budynku i prac wokół szkoły. Termomodernizacja szkoły została wykonana ze środków finansowych Gminy Miejskiej Lubin oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.