AKADEMIA Z OKAZJI 101. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

Przez 123 lata niewoli kolejne pokolenia Polaków walczyły o odzyskanie suwerenności naszego państwa. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość krzewienia polskich tradycji i kultury.

Nasza szkoła przyłączyła się również do kultywowania zbiorowej pamięci o tamtych dniach i o ich bohaterach. 8 listopada odbyła się akademia okolicznościowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przybyłą na apel Dyrekcję, nauczycieli i uczniów powitała Wicedyrektor Krystyna Filon. Program uroczystości opracowały panie Iwona Poźniak i Elżbieta Sołtysiak. Scenografia to efekt pracy scenarzystek oraz panów Krzysztofa Górskiego, Rafała Kucharskiego oraz Dawida Michałka. Widzowie mieli okazję wysłuchać poezji patriotycznej w interpretacji uczniów klasy V „C”: Mai Gierczak, Zuzanny Hawrylczak, Natalii Jodłowskiej, Hanny Kowal, Hanny Kruczkowskiej, Mileny Motaczyńskiej, Stanisława Pondela, Leny Pyzik, Amelii Sowy, Zuzanny Ślusarek i Mai Świtały. Magdalena Zawada oraz Oskar Poważyński – Femia w roli narratorów prowadzili widzów przez zawiłe meandry polskiej historii. Wzruszająca oprawa muzyczna w wykonaniu Zofii Hawrylczak, Julii Staniszczak i Magdy wkomponowywała się w nostalgiczny nastrój przedstawienia. Nie tylko słowa potrafią wzruszać, o czym przekonała publiczność swoją grą na skrzypcach Oliwia Will. Śledząc burzliwe losy naszej ojczyzny młodzież oddała w ten sposób hołd ojcom polskiej niepodległości.

Szczególnym uzupełnieniem tegorocznych obchodów były tablice informacyjne i prace tematyczne uczniów wyeksponowane na holach.

Nasza szkoła o symbolicznej godzinie 11:11 dołączyła do 20 tys. innych placówek edukacyjnych, w których wspólnie odśpiewano 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. To przedsięwzięcie było wspólną inicjatywą Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży, której celem jest kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.